Sztandar Zespołu Placówek Oswiatowych w Stadnickiej Woli

dokument akt ufundowania sztandaru
Fundatorzy sztandarudokument pdf

Sztandar to symbol szkoły, istnieje tylko w jednym egzemplarzu. Zawiera misję społeczności, która z jego przesłaniem powinna się identyfikować i wokół niego gromadzić. Armia Krajowa, której imię widnieje na sztandarze, tworzyła wspólnotę ludzi walczących o Polskę. Ludzi, którzy walczyli nie dla sławy, ale z potrzeby serca, często bezimiennie. Ludzi, których serca pełne były miłości do Ojczyzny, bo Ojczyznę budujemy w naszym sercu. Pragniemy, by symbol ten łączył dawne, obecne i przyszłe pokolenia uczniów poznających w naszej szkole prawdę o ludziach, życiu, Ojczyźnie, świecie i Bogu. By był wyrazem naszego szacunku dla historii i tradycji szkoły oraz regionu koneckiego.

Opis sztandaru

Sztandarem naszej szkoły jest prostokątny płat tkaniny dwustronnie haftowany o wymiarach 100cm x 110cm umieszczony na ciemnym drzewcu o średnicy 4 cm. Zwieńczony jest głowicą w formie Godła Rzeczypospolitej Polskiej na złotej podstawie. Na górnej części drzewca zostały osadzone pamiątkowe „gwoździe” w postaci tarczy herbowej z grawerowanym napisem fundatorów sztandaru. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku ze strony drzewca, obszyte są frędzlami koloru złotego o długości 5cm.

Strona I - awers

Jest koloru czerwonego (tło jednolite). W centralnej jego części umieszczone jest godło Polski - orzeł w koronie. Otoczony złotymi wypukłymi liśćmi laurowymi. Wokół niego znajduje się wyszyty białymi literami napis: „BÓG – HONOR – OJCZYZNA – NAUKA”.

awers sztandaru, orzeł na czerwonym tle, z każdej strony orła napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka
Strona II - rewers

Ma kolor niebieski, ozdobiony jest złotym obramowaniem umieszczonym 3,5 cm od krawędzi. Centralnie wyhaftowany fragment szarego muru, a pod nim otwarta księga - atrybut edukacji szkolnej, symbolizujący wiedzę i mądrość. Z lewej strony znajduje się kaganek – symbol oświaty. Jego płomień nawiązujący do flagi narodowej, łączący się z napisem AK (skróconą nazwą Armii Krajowej) ma symbolizować propagowanie nie tylko wiedzy, ale też wartości wyższych: dobra, sprawiedliwości i patriotyzmu. W górnej części umieszczony jest napis: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, w dolnej – im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli.

rewers sztandaru, logo Związku AK na otwartej książce, na niebieskim tle

Sztandar naszej szkoły zaprojektowała p. Justyna Soja-Sadowska, nauczycielka plastyki. Został on wykonany w firmie „Haftina” w Piotrkowie Trybunalskim.