Aktualności


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 W PRZEDSZKOLU

Rozpoczęcie roku przedszkolnego
odbędzie się dnia 1 września 2021 r.
w auli szkolnej według harmonogramu:

  • godz. 11.00 – grupa Wiewiórki (6-latki) – pani Karolina Rogalska
  • godz. 11.30 – grupa Jeżyki (5-latki) – pani Monika Śliwak, pani Marlena Skroś
  • godz. 12.00 – grupa Sówki (4-latki) – pani Małgorzata Wiśniewska, pani Agata Bugajska
  • godz. 12.30 – grupa Motylki (3-latki) – pani Elżbieta Dąbroś


W dniu rozpoczęcia roku szkolnego prosimy o korzystanie z WEJŚCIA NR 1.

Z wychowankiem może wejść jeden opiekun, przestrzegając wymogów sanitarnych. (dezynfekcja lub mycie rąk przy wejściu do szkoły, maseczka).

Prosimy również o zabranie długopisów.


Listy przedszkolaków przyjętych na rok szkolny 2021/22
znajdują się przy wejściu do przedszkola.


Wszyscy rodzice/opiekunowie proszeni są
o zapoznanie się z obowiązującymi na terenie szkoły Procedurami bezpieczeństwa.





Zakończenie roku w grupie „Wiewiórki”

Kart w kalendarzu było niemało, codziennie jedną zdejmował czas 
i cóż powiecie, ot przeleciało, 
ROK SZKOLNY MINĄŁ JAK Z BICZA TRZASŁ.

Pożegnanie u "Wiewiórek" miało wesoły charakter. 
Samych szósteczek w pierwszej klasie KOCHANE WIEWIÓRKI, 
ale miejsce na jedyneczki też niech się znajdzie.



Zerówka „Jeżyki” żegna przedszkole

„Ale to już było...”
tymi słowami piosenki „Jeżyki” pożegnały przedszkole

25 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie Roku Przedszkolnego. Dla „Jeżyków” było to zakończenie całego pobytu w przedszkolu. Były wiersze, piosenki, podziękowania. Również młodsi koledzy z grupy pożegnali swoich kolegów, życząc wszelkiej pomyślności.  Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy, książki oraz drobne upominki.

 Moim absolwentom życzę wielu sukcesów i radości w szkole, a wszystkim dzieciom  spokojnych, bezpiecznych wakacji, wspaniałych przygód i niezapomnianych przeżyć.

Pani Ela



Uroczyste zakończenie roku w grupie "Motylki"

25 czerwca wszystkie grupy przedszkolne uroczyście podsumowały miniony rok szkolny. Były piosenki, wiersze, mnóstwo wspomnień.

Również nasze "Motylki", w obecności rodziców, otrzymały z rąk pań wychowawczyń dyplomy, kolorowe książeczki

Dziękujemy "Motylkom" za cały rok aktywnej pracy.

Przed Wami wakacje. 
Życzymy Wam słonecznej pogody, doskonałej, ale bezpiecznej zabawy. Niech uśmiech nie znika Wam z buziek.




Uroczyste zakończenie roku w grupie „Sówki”

Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieci.  Z niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje! W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku  odbyło się 25 czerwca. Na początku wychowawczynie powitały wszystkie dzieci i rodziców. Dzieci wprowadziły nas w wakacyjny nastrój śpiewając letnie, gorące, pachnące plażą i morzem piosenki. oraz recytując wiersz „Miesiące”- przeprowadzając nas tym poprzez wszystkie pory roku. „Sówki” pożegnały przedszkole na czas wakacji.



„Wiewiórki” na wycieczce w Stajni Artystycznej w Marcinkowie

Koniec roku szkolnego to czas rozstania. Żeby dobrze ten czas zapamiętać, „Wiewiórki” wybrały się na ostatnią w „zerówce” wspólną wycieczkę. Stajnia Artystyczna Marcinków była celem i obiektem zainteresowania dzieci., To miejsce bardzo urokliwe, edukacyjne i przyjazne dzieciom. Ścieżka edukacyjna z pięknymi roślinami z ogródków naszych babć: malwami, różami jadalnymi, których smakowały dzieci. Psy porzucone przez ludzi, znalazły tutaj swój dom. Poza tym: konie czystej krwi arabskiej, żuraw, kozy, kury i przemiła właścicielka tego magicznego miejsca położonego niedaleko od Końskich. Ciekawie opowiedziane i pokazane „skarby” Marcinkowa, przejażdżka na kucykach, na pewno zostaną w pamięci „Wiewiórek”.



Strefa Kibica u Wiewiórek

„Kto wygra mecz? Polska wygra mecz!”

W minioną środę Wiewiórki w swojej sali zorganizowały Strefę Kibica, aby kibicować polskiej drużynie piłkarskiej przed bardzo ważnym meczem ze Szwecją. Każdy rodzaj aktywności dzieci to element nauki, kolejnego doświadczenia i zachowania się w różnej sytuacji, ponieważ Wiewiórki utrwaliły barwy narodowe, hymn Polski i współdziałanie w zespole podczas meczu chłopcy kontra dziewczynki rozegranym w hali szkolnej.

W euforii kibicowania, dzieci nie zapomniały o zrobieniu laurki dla Taty, bo to przecież Dzień Taty też był.



„Wiewiórki” rozmawiają o emocjach

U Wiewiórek gościły panie psycholog i pedagog z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Końskich, aby porozmawiać z dziećmi o emocjach. Zajęcia różniły się od tych codziennych,
a dzieci aktywnie  w nich wzięły udział. 



"Sówki" i "Jeżyki" na wycieczce do Stajni Artystycznej
w Marcinkowie

W dniu 21.06 przedszkolaki z grupy „Sówki i Jeżyki” wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Stajni Artystycznej w Marcinkowie. Choć gorąco i zmęczenie dawało się we znaki, wszyscy byli zadowoleni. Spędziliśmy miło czas, jednocześnie pogłębiając wiedzę na temat zwierząt hodowlanych w gospodarstwie (psy, koty, kozy, konie arabskie, koguty). Zobaczyliśmy również domki owadów, nietoperza, motyla oraz gniazda jaskółek i innych ptaszków. Oglądaliśmy stajnię i boksy, chętne dzieci skorzystały z przejażdżki na kucykach. Kolejną atrakcją był Klaun Feliks, który bawił dzieci swoim pokazem. Na zakończenie jedliśmy pyszne kiełbaski z grilla i ciasto.



Aktywne zabawy „Sówek” w plenerze

„Sówki” uwielbiają zabawy na dworze, dlatego w ostatnich upalnych dniach zajęcia odbywały się na piknikowych kocykach lub trawie. Przedszkolaki bawiły się utrwalając jednocześnie zdobytą wiedzę. Rozmawiając o nadchodzących wakacjach w górach nad jeziorem czy morzem, usypywały z piasku góry,
a w miskach rozgrywaliśmy mini regaty.


REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA
DO PRZEDSZKOLA

Szanowni Państwo,

od 8 kwietnia 2021 r. do 18 czerwca 2021 r.
na stronie 
konskie.formico.pl 
rodzice mogą rejestrować wnioski 
w rekrutacji uzupełniającej do przedszkola.

Rodzice wypełniają wniosek w formie elektronicznej
a następnie drukują go i podpisują. 

Wygenerowany z systemu Wniosek o przyjęcie wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie określonych kryteriów 
należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru
(wskazanym przez Rodziców we wniosku  jako pierwsze).



Kreatywne zabawy w grupie „Jeżyki”

„Jeżyki” twórczo spędzają czas na świeżym powietrzu. 

Zwykłe rysowanie na kartce, które jest na wyciągnięcie ręki każdego dnia, nie jest tak ciekawe, jak odrysowywanie cieni kolegów.
Odrysowywanie cieni to niezwykła twórcza zabawa pobudzającą dziecięcą wyobraźnię i twórczość. 

Takie formy to sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. 

„Jeżykom” bardzo podobała się taka forma zabawy na powietrzu.



Aktywności "Sówek" w plenerze

Sówki korzystają z pięknej czerwcowej pogody i spędzają bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu. 

Uczą się przeliczania, poznają przyrodę poprzez obserwację roślinek i zwierzątek żyjących na łące oraz ćwiczą w zgodzie z naturą. 

Bardzo spodobały się Sówkom zajęcia z gąbkami i wodą: rzucały, ściskały, przenosiły wodę - taka mała gąbeczka, a tyle radości.


„Wiewiórki” malują lato

Piękne okoliczności przyrody wokół Zespołu Placówek Oświatowych
w Stadnickiej Woli i wokół Przedszkola „Sowa” sprawiają, że zajęcia przeprowadzane na świeżym powietrzu sprawiają dzieciom wiele radości. Wiewiórki wykorzystały jedno z zielonych miejsc. W piękny słoneczny dzień malowały lato na folii stretchowej.  Sylwoterapia lub drzewoterapia to przytulanie odkrytymi częściami ciała drzewa, aby poprawić samopoczucie, przywrócić równowagę organizmowi. Wiewiórki przytulały brzozy, które uspokajają emocje, pomagają się wsłuchać w swój własny, wewnętrzny głos. Chwila wyciszenia przed malowaniem na folii różnym pędzlami, różnymi gąbeczkami, pozwoliła dzieciom pobudzić wyobraźnię, w konsekwencji czego bezbarwna folia stała się kolorowym, letnim obrazem. Kojący śpiew ptaków, lekki szum soczysto zielonych brzóz, sąsiedztwo domków dla pszczół - to idealne miejsce do pracy, odpoczynku i zdrowia.



Zdrowe przekąski i truskawkowo- jogurtowy zawrót głowy
w grupie „Wiewiórki”
 

Miodek, zdrowe ziarenka słonecznika, pestki dyni, sezam, płatki owsiane, sprytne i chętne do pracy rączki Wiewiórek i wychodzą pyszne przekąski. Słodziutkie truskaweczki, jogurt naturalny, miodek, listki mięty z ogródka Pani Małgosi, pracowite rączki dzieci i najważniejsze – serduszko do pracy to przepis na zdrowy, samodzielnie wykonany jogurt truskawkowy. Taki był pyszny, że ledwie starczyło dla Pani Anitki, naszej psycholog, ale udało się. Uczta była super, dzieci szczęśliwe i ciekawe swojej pracy ze smakiem degustowały zdrowe ciasteczka i smaczny jogurcik. Każde działanie dzieci dostarcza im nowych doświadczeń, przeżyć i rozwija samodzielność.
Po smakowitym posiłku był zasłużony relaks.



Dzień Dziecka u „Wiewiórek” nadal trwa

Zabawy na świeżym powietrzu z atrakcjami to radość, zmęczenie
i zdrowe spędzenie czasu. Wiewiórki podobnie jak pozostałe przedszkolaki w miniony poniedziałek miały nie lada atrakcję, jaką przygotowali dla nich państwo Prawda z Anima Friends. Radość i uśmiech na twarzach dzieci to szczęście, a zmęczenie po długiej zabawie… co tam, zmęczenie minie.



„Zielniki” w grupie „Jeżyki”

Dnia 2 czerwca sześciolatki „Jeżyki” w ramach zajęć „Na wiosennej łące” - rozmawiały na temat łąki i jej mieszkańców. 

Dzieci wybrały się na łąkę i przy pomocy lupy obserwowały i nazywały rośliny i zwierzęta zamieszkujące łąkę, m.in. owady. Zebraliśmy wiele kwiatów, traw i innych roślin. Szukaliśmy nazw roślin łąkowych i owadów w atlasach i książkach a także każda grupa stworzyła swój niepowtarzalny zielnik z zebranych roślin.  Dzieci były zainteresowane i skupione na zadaniu jakie mały do wykonania. Zabawa była wyśmienita.

Niektóre dzieci, np.  Lena, Nadia i Zuzia stworzyły swój zielnik w domu zbierając kwiaty i rośliny podczas spacerów. Brawo ! 

Warto bawić się z dziećmi w przyrodników, bo ćwiczymy koncentrację, spostrzegawczość, poznajemy nowe rośliny i twórczo spędzamy czas.



"Wiewiórki" podglądają życie na wiosennej łące

Wiosenna łąka w promieniach słońca cała zielona jest i kwitnąca. 

Taką łąkę i jej mieszkańców podglądały Wiewiórki pod lupą, podsłuchiwały jej „śpiewu” i świetnie się na niej bawiły. Wiosenny piknik, jaki urządziły sobie dzieci na kolorowej łące na terenie placu przedszkolnego to kontynuacja minionego Dnia Dziecka. Niestety, nie znalazły dzieci czterolistnej koniczyny i biedroneczki, ale podpatrzyły ślimaka, pająka i pracowite mróweczki. Szczaw, mniszek lekarski - to roślinki jadalne i lecznicze, które dzieci miały możliwość zaobserwować i dowiedzieć się jakie mają wartości zdrowotne. Miło spędzony czas na świeżym powietrzu, obserwacja flory i fauny łąki, to miła perspektywa zbliżających się wakacji.



Dzień Dziecka w grupie „Jeżyki”

„Jeżyki’ świętowały Dzień Dziecka. Były życzenia od p. Eli, zawody w workach, przeciąganie liny, zabawy z balonami, bańki mydlane, malowanie twarzy, malowanie na płótnie i wiele innych atrakcji.

Gościliśmy również p. Przewodniczącego Rady Miejskiej w Końskich Piotra Słokę  wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Barycz, którzy obdarowali dzieci słodyczami za co „Jeżyki” serdecznie im podziękowały. Rodzice także zrobili dzieciom niespodziankę i przygotowali prezenty i lody. Było głośno, wesoło i pysznie. Dzieci stwierdziły, że taki Dzień Dziecka powinien trwać cały rok.

 Wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację,
serdecznie dziękuję
.

 


Dzień Dziecka w grupie "Sówki"

Dzień Dziecka w grupie Sówki zaczęliśmy od wycieczki na Komendę Powiatową Policji. Tam odbyło się spotkanie z maskotką "Koziołkiem Spoko". Dzieci przypominały sobie numery alarmowe, następnie oglądały radiowóz oraz bawiły się w mini miasteczku. 

Na zakończenie dopołudniowej zabawy jadły lody i bawiliśmy się z chustą. Po obiedzie natomiast sensoplastyka. Dzieci otrzymały przestrzeń, a na niej mnogość tekstur i barw przygotowanych wyłącznie z wykorzystaniem bezpiecznych produktów spożywczych. Na zajęciach wspieraliśmy rozwój zmysłów, przede wszystkim  dotyku. Dzieciaki przelewały, mieszały, deptały. Rozwijały samodzielność, decyzyjność, podejmowały współpracę. A przede wszystkim czerpały satysfakcję
z kreatywnego działania



Dzień Dziecka w grupie „Wiewiórki” 

„Kochane dzieci, niech radość zawsze w serduszkach Waszych gości, a na twarzach Waszych promyczek słońca trwa bez końca”. 

W Dniu Dziecka dzieci otrzymały dużo życzeń. Życzymy, żeby się spełniły i radość dzieciom przynosiły na co dzień i od święta. „Wiewiórki 1 czerwca wesoło świętowały. Poznały historię Dnia Dziecka, dowiedziały się jak i kiedy jest obchodzone przez dzieci na świecie, a także tego, że mają swojego rzecznika, który zajmuje się problemami dzieci. Poznały numer telefonu do jego biura.

Ponieważ nie wszystkie dzieci żyją w dobrobycie, dlatego w latach 60-tych powstała międzynarodowa organizacja – UNICEF, działająca na rzecz dzieci na całym świecie. To informacja, która bardzo zaciekawiła Wiewiórki i wywołała  u nich wiele empatii do smutnych i ciężko pracujących dzieci. Szczęście jest wtedy, gdy dzieci są radosne i uśmiechnięte tak jak „Wiewiórki”, gdy świętowały swój Dzień.



Dzień Dziecka w grupie "Motylki"

1 czerwca, jak co roku świętowaliśmy Dzień Dziecka.

Były tańce przy muzyce, zawody sportowe, malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną, dzieci szukały ukrytego skarbu.

Pogoda dopisała, więc wybraliśmy się na dziedziniec, gdzie połączyliśmy piknik z malowaniem na folii.

Były także słodkości, lody i prezenty od rodziców.

Dzień uważamy za udany.



Egzamin z języka polskiego z przymrużeniem oka
u „Wiewiórek”

Ósmoklasiści mieli swoje egzaminy i  dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej też. 28 maja miały swój egzamin - składały z sylab wyrazy, podpisywały obrazki wyrazami, sprawdzając tym samym swoje umiejętności. Wiewiórki lubią pracować samodzielnie, wybrały do pracy swoje miejsca i… jeśli kolega lub koleżanka spojrzeli przez ramię do sąsiada, słychać  było „nie ściągaj”, „rób sam”. Są to zajęcia, które wyrabiają u dzieci pewność siebie i odpowiedzialność za swoje decyzje, oczywiście były najwyższe „oceny - kwiatki sześcio-płatki”.



Dzień Mamy i Taty w grupie „Sówki”

Sówki pamiętały o swoich rodzicach i z okazji Dnia Mamy i Taty przygotowały pod okiem swoich Pań, krótki występ
oraz upominki, laurki, kwiaty.

Niestety nie mogły zaprosić swoich rodziców do przedszkola, ale przekazaliśmy życzenia w postaci filmiku. Sówki podziękowały Rodzicom za wychowanie zaśpiewały jak bardzo ich Kochają.

Występ dzieci wiersze, piosenki, tańce możecie obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/hxj4lEN3rVY   



Dzień Mamy i Taty w grupie „Jeżyki” 

Co można dać Mamie i Tacie w dowód miłości ? 

„Jeżyków” specjalnością jest wypełnienie ich serc po brzegi piękną muzyką, śpiewem i tańcem. Dlatego też dla rodziców w dniu ich święta przygotowaliśmy i repertuar artystyczny. Ćwiczyliśmy wytrwale, bardzo się staraliśmy by w dniu ich święta otrzymać najpiękniejszą zapłatę uśmiechy na twarzach Mam i Tatusiów.

Przesyłamy Wam morze czułości i doceniania za Wasz codzienny trud.

Niech każdy dzień przynosi okazję do świętowania i wdzięczności



Dzień Rodziny w grupie "Wiewiórki"

Rodzina - tu zaczyna się życie, a miłość nigdy nie kończy..

Wiewiórki z wielkimi emocjami zaśpiewały, zatańczyły i z humorem pokazały swoim Rodzicom jak bardzo ich kochają. Każdego dnia dzieci wyrażają w różny sposób swoją miłość do Rodziców a artystyczne występy są rodzajem aktywności dzieci, która pozwala spojrzeć mamie  czy tacie na swoją pociechę przez pryzmat aktora.



DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE "MOTYLKI"

Przedszkolaki pamiętały o święcie Mamy i Taty.
Pomimo, że wszyscy razem nie mogli spotkać się w sali,
to przygotowały występ.
Były wierszyki, piosenki, tańce.
Do domu dzieci zabrały przygotowane wcześniej prezenty i laurki.
Sto lat Kochana Mamo!
Sto lat Kochany Tato!


Przygotowania "Wiewiórek" do Dnia Rodziny

Wiewiórki dosyć skrupulatnie przygotowywały się do uroczystości z okazji Dnia Rodziny. Oprócz programu artystycznego dla Mamy ozdobiły techniką decoupege słoiki, do których włożyły wykonany przez siebie peeling cukrowy - żeby Mama była najpiękniejsza na świecie. Tatusiom przypodobały się robiąc słodziutkie czekoladki zapakowane w kolorowo zdobione papierowe pudełeczko - bo Tata słodycze uwielbia. Praca była wieloetapowa, ponieważ każdy jej element wymagał dokładności, suszenia lub gęstnięcia. Natomiast robienie peelingu czy czekoladek poszło szybko i nawet z degustacją... Wszystko było pyszne, że paluszki lizać. Do każdej czynności dzieci dołożyły oprócz produktów i własnej pracy - dużo ciepła, miłości i kochającego Rodziców serduszka.



Drzewa genealogiczne w grupie „Jeżyki”.

W minionym tygodniu dzieci wraz z p. Elą rozmawiały o historii swoich rodzin. Efektem było wykonanie wspólnie z rodzicami drzewa genealogicznego swoich rodzin, będące odzwierciedleniem więzi rodzinnych. Prace zostały wykonane różnymi technikami, niepowtarzalne, piękne i pomysłowe.
Trud”Jeżyków” został nagrodzony drobnymi upominkami.
Brawo „Jeżyki”!



"Wiewiórki" poznają bajki i legendy

Czy to bajka czy nie bajka, a może legenda? Dylemat ten w minionym tygodniu rozwiązywały Wiewiórki podczas czytania bajek i legend. Morał, jaki wynikał z każdej przeczytanej bajki, uczył dzieci że dobro powraca, przestrzegał przed złymi zachowaniami, przed kontaktami z nieznajomymi ludźmi. Legendy o pięknym i tajemniczym regionie świętokrzyskim pozwoliły dzieciom poznać Łysą Górę, szczyt na którym według wierzeń ludowych odbywały się słynne sabaty czarownic. Podsumowaniem tygodnia były zagadki w formie krótkich scenek teatralnych przedstawianych przez dzieci z jednoczesnym przyporządkowaniem tytułu bajki. Wcielanie się dzieci w rolę aktora i przedstawienie treści to rozwijanie kreatywności, pewności siebie i wyzwalanie nowego talentu.



Majowe zabawy Wiewiórek na świeżym powietrzu

Świętokrzyskie Czarownice, Kwiat Paproci- rysowane w grupach  legendy kredą na chodniku i inne zabawy, w przyjemny, słoneczny dzień majowy, dostarczyły dzieciom radości, przyjemności i zmęczenia, ale zdrowego zmęczenia. Powiedziałoby się - wyginam śmiało ciało patrząc na dziewczynki wykonujące akrobacje na trawie. Dzieci uczyły się też „gry na źdźble trawy”. Jednym poszło dobrze, innym mniej dobrze, ale radości było co niemiara. 



Kreatywnie i wesoło w grupie „Jeżyki”

„Jeżyki” w minionym tygodniu wzięły udział w niezwykłych zajęciach plastycznych połączonych jednocześnie z pobytem na świeżym powietrzu. Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki przystąpiły do wspólnego malowania farbami na folii stretch. Malowanie na folii okazało się świetną zabawą pobudzającą wszystkie zmysły w trakcie, której dzieci eksperymentowały z kolorami i wykazały się inwencją twórczą. Zajęcia w plenerze dostarczyły „Jeżykom” wiele pozytywnych emocji a także sprawiły, że teren przedszkola zamienił się tego dnia w wielkie dzieło sztuki. To była wspaniała zabawa twórcza.



"Wiewiórki" dbają o swoją planetę

W miniony wtorek Wiewiórki w ramach realizowanego programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”, odbyły wycieczkę do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich. Dzieci wysłuchały pogadanki przygotowanej przez Panią Magdalenę dotyczącą dbania o czystość naszej planety, wspólnie posegregowały odpady. Za aktywny udział w spotkaniu Wiewiórki otrzymały „Dyplom wzorowego ekologa” oraz miłe upominki, którymi podzieliły się z koleżankami i kolegami z pozostałych grup przedszkolnych. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie zakładu, farmy fotowoltaicznej, obejrzenie sposobów pakowania różnego rodzaju plastiku. Wycieczka dostarczyła dzieciom nowych wiadomości, własnych spostrzeżeń, utrwaliła dobre nawyki segregowania odpadów i tym samym dbania o czystość naszego zielonego domu - naszej Ziemi.



Zabawy „Jeżyków” na placu zabaw.

Piękna majowa pogoda to okazją do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu. „Jeżyki” wyruszyły do ogródka przedszkolnego bawić się
w berka, wspinać się na drabinkach, zjeżdżać ze ślizgawek, itp. Dodatkową atrakcją były zabawy z chustą animacyjną.

„Jeżyki” wiedzą, że dzięki ruchowi na świeżym powietrzu nie tylko świetnie się bawią, również podnoszą sprawność fizyczną i rozwijają swoje talenty sportowe.



Jak powstaje papier czerpany?

Papier ludzie czerpali od dawna, wykorzystywali do tego celu odpady konopne, len, a także  tekstylia, robiąc z nich pulpę. Wiewiórki postanowiły samodzielnie zrobić papier czerpany z kawałków gazet, wykorzystując wodę, blender i własne ręce. Mała Wiewiórkowa manufaktura działała przez trzy dni, w kolejnych etapach powstawał papier, na którym, w ostatnim dniu, gdy papier już wysechł, dzieci podpisywały się imieniem. Każda własnoręcznie wykonana praca raduje dzieci bo jest niepowtarzalna, bo jest jedyna. Zapach, kolor konsystencja pulpy, to doświadczenie, które dzieci przeżywają wykonując papier.

 



Książki to najlepsi Twoi przyjaciele

Wiewiórki są dziećmi, które poznają literki i czytają teksty, czerpiąc z tego wielką radość. W minionym tygodniu przyniosły swoje ulubione książeczki i starały się przekonać swoich kolegów, że właśnie ta jego ulubiona jest ciekawa i warto ją przeczytać. Poznały etapy powstania książek, różne rodzaje papieru i zawody związane z ich  powstaniem, takie jak: pisarz, ilustrator, introligator. Zwróciły również  uwagę na to, iż książka służy wielu ludziom i należy o nią dbać. Wiewiórki w swoim kąciku książki oglądały stare wydania książek - grube i cienkie o różnych kształtach. Porównywały je, liczyły, przekładały i układały, wszystko po to, aby jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się z książką.



Baśnie, bajki i legendy w grupie „Jeżyki”

Baśnie, bajki i legendy to temat tygodnia u Jeżyków. 

Dzieci poznały różnicę pomiędzy bajką a legendą.
Analizowały bajkę o "Czerwonym Kapturku" i "Śpiącej Królewnie". Jednak największe wrażenie zrobiły legendy "Kwiat paproci" czy "Smok Wawelski". Fascynacja głównym bohaterem była ogromna. 

Jeżyki również spróbowały sił aktorskich i wcieliły się w bohaterów bajki "Trzy świnki". Tworzyły także własną książkę.



"Sówki" robiły papier czerpany

W piątek Sówki produkowały papier czerpany. 

Przygotowanie masy papierowej rozpoczęliśmy dnia poprzedniego. Polegało to na podarciu papieru makulaturowego na drobne kawałki i zalaniu wrzątkiem. Dzisiaj powstałą masę przemieliliśmy blenderem na gładką masę. Przygotowaną masę czerpaliśmy z miski i nakładaliśmy na prostokątne sito i udekorowaliśmy kwiatami. Wyciskaliśmy nadmiar wody. Powstały surowiec zostawiliśmy do wyschnięcia. Po wyschnięciu będziemy robić zakładki do książek. Na zajęciach techniczno- plastycznych przedszkolaki malowały krajobraz wiosenny na płótnie. Powstały piękne pejzaże.



Ćwiczenia relaksacyjne w grupie "Motylki"

Motylki brały dzisiaj udział w ćwiczeniach gimnastyczno-relaksacyjnych metodą W. Sherborne.

Zajęcia pozwoliły głębiej poznać własne ciało oraz ciało partnera, kolegi, koleżanki. Ćwiczenia sprawiły wiele radości, ale  pozwoliły się także odprężyć, wyciszyć, zrelaksować.

Wszystko to w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w naszym przedszkolu.



Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja w grupie "Sówki"

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. 

Sówki uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta. 

Symbole narodowe - jak flaga biało-czerwona, godło Polski z białym orłem w koronie na czerwonej tarczy, to symbole podkreślające charakter, niezależność i dumę wszystkich Polaków.



„ŚWIĘTA MAJOWE” w grupie „Jeżyki” 

30 kwietnia w pięknie udekorowanej sali „Jeżyków” odbyły się zajęcia poświęcone Świętom Majowym. 1 maja – Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi oraz 3 maja - Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych. „Jeżyki” wysłuchały nie tylko legend, ale również utrwalały symbole narodowe i śpiewały piosenki. Wykonały prace plastyczne, flagę Polski z wykorzystaniem różnorodnych technik, którymi udekorowaliśmy nasze przedszkole na nadchodzące święta państwowe.

Niezwykle ważne jest by od najwcześniejszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas ważne i bliskie. Pielęgnowanie i rozwijanie tej dumy stworzy w przyszłości Polskę lepszą i piękniejszą. Przecież już wkrótce nasza Ojczyzna będzie w rękach tych Dzieci.

Pani Ela jest dumna z małych patriotów.

Z zajęć tych do rodziców został wysłany filmik.



„Czyste powietrze wokół nas” w grupie „Jeżyki” 

Dnia 29 kwietnia u „Jeżyków” odbyła się wielka akcja. Wielka bo o zdrowie tu chodzi. „Jeżyki” wyruszyły w okolice szkoły i pobliskiego osiedla, by obserwować i deklamować hasła o czystym powietrzu „NIE PAL ŚMIECI! - TU SĄ DZIECI”

Przedszkolaki rozmawiały o szkodliwości dymu tytoniowego. Dowiedziały się dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe. Po za tym rozmawialiśmy o tym jak dym tytoniowy wpływa na poszczególne narządy człowieka. Wspólnie dzieci stworzyły plakat utrwalający zdobytą wiedzę.



Witaj Maj,  3 Maj… 

Zbliżające się  Święto Konstytucji Majowej Wiewiórki uczciły artystycznym programem w barwach biało-czerwonych. Zanim jednak zaśpiewały, zatańczyły i wyrecytowały wiersze patriotyczne, poznały krótką historię naszego Państwa, okoliczności, w których konstytucja majowa została uchwalona, oraz historię Orła Polskiego. 

Jest to doskonała lekcja patriotyzmu, odpowiedzialności za nasz kraj i poczucia, że JESTEM POLKĄ i POLAKIEM. Wiewiórki, jako aktorzy na scenie, i reżyser przedstawienia pani Małgosia, realizowały zadania, o których mówiły w ciągu minionego tygodnia pracy .



"Sówki" ćwiczą jogę

Sówki na zajęciach gimnastycznych poznawały elementy jogi. 

Poprzez jogę dzieci w przyjaznej atmosferze zabawy rozwijały świadomość swojego ciała, doskonaliły precyzję  ruchu, a także uczyły się współdziałania w grupie. 

Poznały sposoby relaksacji oraz wspólnego wyciszenia.



Sensoryczne zajęcia w grupie „Jeżyki” 

Sensoryczne książeczki powstały w dniu 28 kwietnia na zajęciach z panią Elą. Z kolorowego ryżu, kaszy, makaronu czy papieru ściernego. Takie sensoryczne prace stymulują układ dotykowy, który ma wpływ na opanowanie wielu czynności np. umiejętności rysowania i pisania. Przygotowanie ich to świetna zabawa, która ma wielkie znaczenie rozwoju. Każde dziecko uczy się przez zabawę , reagując na bodźce sensoryczne zaczyna je organizować i interpretować, jako coś , co ma dla niego znaczenie. Takie prace uwrażliwiają zmysł dotyku, wzroku i węchu a i zabawy przy tym było mnóstwo.



Na pożegnanie wszyscy razem... 

Tymi  słowami piosenki Wiewiórki dzisiaj pożegnały swojego kolegę - Filipka Łuszczyńskiego. Dzieci życzyły Filipowi dobrych  i miłych kolegów i żeby w nowym przedszkolu było mu dobrze. Kolorowe laurki, dyplom, książeczka z dedykacją i podpisami dzieci - to upominki, które będą trwałą pamiątką wspólnych zajęć, gier i zabaw w grupie WIEWIÓRKI.  



Matematyczna niewiadoma.

"Wiewiórki" chętnie rozwiązują matematyczne łamigłówki, mają niesamowitą frajdę z każdego prawidłowo  wykonanego zadania. Tak było tym razem. Myślały, kombinowały, palce jako liczydła poszły w ruch i niewiadome okazały się wiadome.

- A proszę Pani, 3 * 7 wie Pani ile to jest? - takie pytania,
ale i odpowiedzi słychać z ust Dominika, który matematykę „wymiata”.  Kwiatki sześcio-płatki to najwyższa nagroda za dobrze wykonane zadanie u Wiewiórek. BRAWO WIEWIÓRKI!



Sadzenie kasztanowców i śliw 

Urząd Miasta i Gminy wraz z przedszkolami zorganizował 27 kwietnia, we wtorek, akcję upiększającą nasze miasto Końskie - sadzenie drzew w okolicy zbiornika wodnego przy ulicy Browarnej. Przedstawiciele naszego przedszkola - dzieci z grupy Wiewiórki, w imieniu całej społeczności przedszkolnej, posadziły drzewa, które będą ozdabiały miejsce wypoczynku i rekreacji Konecczan. Edukacja i czynna praca, radość i duma przyświecały dzieciom podczas ich pracy. Po powrocie do przedszkola dzieci odwiedziły Dyrekcję, kolegów z pozostałych grup, częstując ich słodkościami od Pana Burmistrza.



Światowy Dzień Książki w grupie „Wiewiórki”

 Kwiecień jest miesiącem, w którym książka i osoby, które ją tworzą, mają swoje święto. 23 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki, skarbnicy wiedzy i mądrości, to dzień, w którym Wiewiórki szczególną uwagę poświęciły spiętym kartkom papieru, z których mogą poznawać litery, mogą czytać i dowiadywać się różnych ciekawych rzeczy. Chętne dzieci czytały fragmenty wiersza „Żyrafa”, pracowały w grupach z liderem wykonując polecenia wymagające znajomości książek. Podpisywały ich tytuły, obrazki. 



„Książka moim przyjacielem” – działania  w grupie „Jeżyki”

 „Jeżyki" realizowały szereg działań pt. „Książka moim przyjacielem” . 

Na zajęciach przedszkolaki dowiedziały się, jakie są etapy powstawania książki, czym zajmuje się autor i ilustrator. Dzieci prezentowały książeczki przyniesione z domu, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Oglądały książeczki dla dzieci i dla dorosłych. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami nt. jak należy obchodzić się z książką. Dzieci wcielały się w aktorów odtwarzając role bohaterów w teatrzyku pt. „Zniszczona książka”. Układały bajki w przedszkolnym kąciku książki, dbając o porządek. Projektowały okładkę swojej ulubionej książki oraz  wykonały zakładkę do swojej książki. Układały kolejność zdarzeń z wysłuchanych bajek. „Jeżyki” poznały również cyferkę „0”.



Dzień Ziemi w przedszkolu

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Każda grupa obchodziła go na swój sposób oglądając filmy edukacyjne, segregując śmieci, robiąc prace plastyczne, eksperymenty jak również przebywając na świeżym powietrzu szukając piękna przyrody.



Dzień Ziemi w grupie "Wiewiórki"

Ziemia to wyspa zielona, dom ludzi, roślin i zwierząt, dom, o który dobry gospodarz powinien dbać.

Wiewiórki pamiętały o tym, że 22 kwietnia jest Dzień Ziemi. Do  przedszkola dzieci przyszły ubrane na zielono i niebiesko, odpowiednio przygotowane posprzątały najbliższy - bo przedszkolny zakątek naszej Planety . Malowały w zespołach farbami plakaty zachęcające do dbania o czystą i zdrową Ziemię. Dzień był odświętny i edukacyjny.




Symetria - gdzie jej szukać?

Wiewiórki szukały symetrii posługując się lusterkami, składając papier i w końcu, zaznaczając linię skakanką wzdłuż sylwetki  Zosi. 

Wszystkie sposoby pozwoliły dzieciom przybliżyć i zrozumieć nowe pojęcie - symetryczny.



Zabawy teatralne Sówek 

Obok książek, zabawek czy prac artystycznych, odgrywają dla dzieci bardzo istotną rolę. Wspierają rozwój intelektualny, pomagają w kształtowaniu charakteru i osobowości. Takie zabawy uwielbiają Sówki. Dziś musiały kupić sobie bilet do teatru ćwicząc przy tym przeliczanie, następnie odnaleźć swoje miejsce czyli rząd oraz krzesełko z numerem, a także poczekać cierpliwie na teatrzyk pacynkowy przedstawiony przez p. Elę i Monikę. Bawiąc się pacynkami, kukiełkami oraz marionetkami próbowały również swoich sił aktorskich.



„Artyści to My”.

Sławny malarz - Aleksander Gąszcz od Wiewiórek wprowadził dzieci w świat malarstwa. Dzieci poznały różne style, sławnych artystów i przybory, jakimi posługują się malarze w swojej pracy. Jako mali artyści malarze - Wiewiórki malowały wiosenne drzewo za pomocą gąbek, patyczków higienicznych, wacików i tradycyjnie pędzelków. Każdy sposób wykonania pracy był inny, tym bardziej efekt końcowy zadziwiający.


Drodzy Rodzice

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r.,
od 19 kwietnia 2021 r.
zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli,
innych form wychowania przedszkolnego
oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.



Nauczanie zdalne

Tak uczyły i bawiły się „Jeżyki” 
podczas ostatniego tygodnia zdalnego nauczania 
                                       

Za nami kolejny tydzień, podczas którego dzieci świetnie i aktywnie pracowały w domu. Nie jest to łatwe, bo wymaga czasu, chęci i zapału, 
ale jak widać na zdjęciach nie brakuje tego „Jeżykom”. 

W warunkach domowych powstały piękne prace a dzieci miło spędzają czas. Dziękuję Wam i Waszym rodzicom za wspólną zabawę w domu oraz za informacje zwrotne, relacje w formie zdjęć i filmików.

Do zobaczenia w przedszkolu! P. Ela.   




Nauczanie zdalne

„Sówki” poznają tajemnice świata 

W ostatnim tygodniu zdalnego nauczania Sówki zapoznały się z wynalazkami takimi jak telefon czy komputer. Poznały nową literkę, a także świętowały Dzień Czekolady. 

Efekty ich pracy można oglądać w galerii. 

Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w czasie zdalnego nauczania, przesyłane zdjęcia i filmiki :-)



Nauczanie zdalne

Co słychać u "Motylków"?

Ostatni tydzień zdalnej nauki za nami.

Motylki dzielnie pracowały do samego końca.
Dzieliły się z nami zdjęciami i filmikami pokazującymi efekty pracy.

Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.



Nauczanie zdalne

Jak "Wiewiórki" spędziły ostatni tydzień?

Miniony tydzień był ostatnim, w którym Wiewiórki pracowały w domu
i zadania wykonywały pod okiem swoich bliskich.
W Dniu Czekolady - 12 kwietnia, dzieci robiły słodkie, czekoladowe desery, piekły czekoladowe babeczki, a nawet wspólnie z Rodzicami, tańczyły Chocolate taniec.  Oprócz zajęć domowych, Wiewiórki miały czas na zabawy na świeżym powietrzu, zabawy konstrukcyjne klockami , doskonaliły umiejętność czytania.

Już od najbliższego poniedziałku wszyscy będziemy razem pracować w naszej - Wiewiórkowej sali.



Nauczanie zdalne

"Wiewiórki" cały czas dzielnie pracują

W drugim tygodniu działania w domu, „Wiewiórki” z ochotą pracowały i bawiły się przy tym dobrze. Aktywności były zróżnicowane i zawsze wymagały od dzieci myślenia i wyobraźni,a zdobywane umiejętności i kompetencje wpływają na ogólny rozwój dzieci. Nagrywane przez Rodziców filmiki pokazują jak dzieci czytają, recytują wiersze czy wykonują prace plastyczne. 

W minionym tygodniu obchodziliśmy Dzień Służby Zdrowia, „Wiewiórki” w formie plastycznej, wykonując rysunki podziękowały wszystkim MEDYKOM za trud i poświęcenie, za opiekę i leczenie ludzi w trwającej już od roku pandemii koronawirusa. 

Dziękuję Rodzicom za wyrozumiałość i zaangażowanie, a dzieciom za chęci i piękne wykonywanie prac.


Nauczanie zdalne

Nasze pracowite "Sówki" 

Grupa "Sówki" w ostatnim tygodniu 
zapoznawała się z tematyką Kosmosu. 

Dzieci robiły rakietę z butelki, układały puzzle, przeliczały kamienie kosmiczne oraz poznały nową literkę. 

Dziękujemy za przysłane zdjęcia.



Nauczanie zdalne

"Jeżyki" i ich aktywności w minionym tygodniu

Za nami już dwa tygodnie nauczania zdalnego. 

Okazało się, że tego czasu nie zmarnowały „Jeżyki”. Z pomocą rodziców super wykonują zadania w domu. Dowodem tego są zdjęcia i filmiki przesyłane, dokumentujące ogrom pracy wszystkich dzieci. 

Efekty można podziwiać w galerii. Brawo „Jeżyki”

 



Nauczanie zdalne

"Motylki" w minionym tygodniu pracowały bardzo aktywnie

Drugi tydzień zdalnej pracy za nami. Najmłodsze przedszkolaki - Motylki poznały, wspólnie z rodzicami, zawód fryzjera.  Były z wirtualną wizytą w zoo oraz smakowały egzotyczne owoce. Dzieci pod nadzorem rodziców dzieliły się z nami zdjęciami, filmikami. 

W ostatnim tygodniu powstały piękne prace.

Przedszkolaki sumiennie pracowały.

Rodzicom dziękujemy za kontakt i zapraszamy do pracy w przyszłym tygodniu.



Nauczanie zdalne

Co robiły „Wiewiórki” w czasie przedświątecznym?

Wiewiórki w tygodniu przedświątecznym pracowały, podobnie jak pozostałe przedszkolaki, w domu. 

Zdalna praca dzieci była bardzo efektywna, czego dowodem są liczne zdjęcia. Były zajęcia plastyczne, umysłowe - rozwijające myślenie i percepcję wzrokową, a nawet działania kulinarne. Na przesłanych filmikach można usłyszeć dzieci recytujące wiersz „Wielkanocny stół”. 

Wiewiórki znalazły również czas na zabawę na świeżym powietrzu i delektowanie się wiosennym  słoneczkiem.



Nauczanie zdalne

Co robiły „Jeżyki” w minionym tygodniu?

Chociaż nie spotykamy się w przedszkolu, tylko z powodu panującej epidemii, mamy nauczanie w domu – zdalne to przedszkolaki „Jeżyki” w oczekiwaniu na świąteczny czas wykonywały z pomocą rodziny wspaniałe zajączki, koszyczki, kurczaczki, wykonywały doświadczenia z jajkiem, siały rzeżuchę, robiły smakowite potrawy. 

Realizowały również różne propozycje programowe podsyłane przez panie, do pracy i zabawy.

„Jeżyki” to pracowite i sumienne przedszkolaki.



Nauczanie zdalne

Pracowite "Sówki"

Pierwszy tydzień nauki zdalnej szybko minął przedszkolakom. 

Sówki, tak jak w przedszkolu, również w domu uczą się i realizują różne propozycje zabaw i zajęć. 

Wraz z rodzicami utrwalają zdobytą już wiedzę według wskazówek Pani. Gratulacje Sówki, oby tak dalej :)



Nauczanie zdalne

Motylki dzielnie pracują

w pierwszym tygodniu nauczania zdalnego

Motylki, tak jak pozostałe dzieci ostatni przedświąteczny tydzień spędziły w swoich domach.

Panie podsyłały im propozycje do pracy i zabawy.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniach na odległość.
Powstały piękne pisanki, kartki świąteczne. 
Przedszkolaki sumiennie pracowały w kartach pracy.
Rodzice przysyłali zdjęcia i filmiki na których dzieci śpiewają, tańczą
i chwalą się wybujałą  rzeżuchą, którą systematycznie podlewały.
Pomimo wszystko był to bardzo miły tydzień.


Drodzy Rodzice

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r.,
od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie
stacjonarne funkcjonowanie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć
z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Wychowawcy grup będą przesyłali propozycje zadań, ćwiczeń i zabaw dla dzieci.

Zdjęcia ukazujące efekty pracy naszych przedszkolaków
będą zamieszczane na stronie internetowej.

26 marca 2021 r.

Informujemy, że do Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli
zostały zakwalifikowane wszystkie dzieci, 
których rodzice złożyli wniosek o przyjęcie do przedszkola.


Potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia dziecka do przedszkola
w formie pisemnego oświadczenia należy złożyć w szkole do dnia 2 kwietnia
(oświadczenia prosimy zostawiać w przygotowanej skrzynce
w przedsionku, od strony głównego wejścia do szkoły).

Do pobrania:

potwierdzenie



Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w grupie „Jeżyki” 

Okres Wielkanocy to pracowity czas dla „Jeżyków”. 

Podtrzymując tradycje, dzieci tworzyły piękne palmy i ozdoby wielkanocne. Było szukanie w sali słodyczy, smakowanie babek przegotowanych przez p. Ewę
A w świąteczny nastrój wprowadził zajączek, który obdarował dzieci słodkim upominkiem. 
Nie zapomnieliśmy o śmigusie – dyngusie.

Tradycje sprawiają, że święta stają się wyjątkowe, 
a świąteczne dni są bardziej radosne.



Zajęcia sportowe w grupie „Jeżyki” 

 

SPORT DO ZDROWIE

Sport, to bardzo ważna sprawa,
są ćwiczenia i zabawa.
Sport nauczyć może wiele.
Zdrowy duch jest w zdrowym ciele.
Chcesz być zdrowym przedszkolaku?
To ćwicz nawet na trzepaku!
Z siostrą, bratem w piłkę zagraj,
nie jest z ciebie jakiś mazgaj.




Co robią "Sówki" przed Świętami Wielkanocnymi?

Sówki w przedostatnim tygodniu przed świętami ciężko pracowały. Uczyły się szyć, i choć to wcale nie proste zadanie, poszło im wyśmienicie. Wyszywały jajko tasiemką, a następnie pięknie ozdobiły je kwiatuszkami. Robiły również palmy wielkanocne, a także układały symbole wielkanocne z figur geometrycznych. 

Nasze zajączki z kubeczków pilnują, aby rzeżucha piękna nam urosła. Sówki mają za zadanie podlewać i dbać o nią w domu.


Wielkanocne działania w grupie „Wiewiórki” 

Wiewiórki chętnie dokonują analizy zdarzeń czy słów. 

To, jak rozumieją słowo „Wielkanoc” - wyjaśniały podczas zajęć przedświątecznych. Rozważały wyższość świąt wielkanocnych nad Bożym Narodzeniem i bardzo ciekawie umotywowały swoje wypowiedzi. 

Zajęcia umysłowe łączyły z aktywnością  plastyczną wykonując witraże - jajka, karty wielkanocne i kolorowy koszyczek - wydzierankę z kolorowego papieru. 



Propozycja Wiewiórek na Wielkanoc -
Matematyka z jajem


Tym zajęciom towrzyszyły takie cele jak:

rozwijanie kreatywności, motoryki małej, umiejętności tworzenia zbiorów, orientacji w przestrzeni.

 


"Wiewiórki" włączają się w obchody
Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa 

Święto obchodzone corocznie 21 marca jest wyjątkowe, bo w tym dniu okazujemy solidarność z osobami z trisomią 21 i włączamy się w społeczne akcje pokazujące dla nich akceptację i zrozumienie.  Wiewiórki włączyły się w akcję i założyły tego dnia  kolorowe skarpety, różne na każdą nogę, poznały historię święta oraz sam termin Zespół Downa, a także osobę angielskiego lekarza, który pierwszy opisał tę jednostkę chorobową. 



Program edukacyjny w grupach "Jeżyki i "Sówki"

Grupy JEŻYKI i SÓWKI wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne". 
Celem programu było: 
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, 
- propagowanie zdrowego stylu życia, 
- zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych. 
Przedszkolaki podczas zajęć rozpoznawały nieprzetworzone produkty ekologiczne, oraz rozróżniały żywność opatrzoną znakami jakości eko, bio, euroliść. 
W świat produktów nieskażonych substancjami chemicznymi wprowadzili bohaterowie specjalnie przygotowanej animacji. Dzieci również nadawały sobie "Eko" imiona. Wszystkie dzieci biorące udział w programie otrzymały przygotowaną publikację. Na zakończenie zajęć przedszkolaki przygotowały kanapki oczywiście po umyciu dokładnie swoich rączek. Wiosenne, kolorowe kanapki poznikały z talerzyków dzieci i wzbogaciły ich brzuszki o dużą dawkę witamin.


"Wiewiórki" witają wiosnę

"Przyszła już wiosenka, wiosenka zielona panienka".
Wiewiórki wspólnie z kolegami z pozostałych grup przedszkolnych powitały Wiosnę. Przygotowały krótki program artystyczny ze śpiewem piosenek wiosennych, krótkimi scenkami wiosennymi i  "Tańcem motyli" zatańczonym przez dziewczynki. Wiewiórkowe motylki jak prawdziwe cytrynki, lekko i zwiewnie poruszały się w rytm melodii, która przeniosła dzieci na  kolorową i pachnącą  łąkę.


Przedszkolaki witają wiosnę

WSIADAJ ZIMO NA SANKI I UCIEKAJ JUŻ…

22 marca w naszym przedszkolu odbyło się „Powitanie Wiosny”. 
Z tej okazji wszystkie grupy przedszkolne wspólnie maszerowały w kolorowym korowodzie poszukując tej pięknej Pani. Dzieci przebrane za bociany, żabki, biedronki i motylki, tańcem, wierszem, piosenkami oraz skandowaniem haseł: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… przywitały najpiękniejszą porę roku – Wiosnę.


Dzień Św. Patryka w grupie „Jeżyki”  

Dnia 17 marca „Jeżyki” obchodziły Dzień Św. Patryka. 

 Przedszkolaki poznały legendę o Św. Patryku patronie Irlandii oraz symbole i zwyczaje związane a z tym świętem. 

Dominującym kolorem tego dnia był zielony, nawiązujący do trawiastego krajobrazu Irlandii. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na zielono. Odbyły się działania plastyczne z zielonymi balonami. 

 Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i się świetnie bawiliśmy.



Sadzimy i siejemy w grupie „Jeżyki” 

Jestem sobie ogrodniczka

Mam nasionek pół koszyczka

Jedne gładkie drugie w łatki

A z tych nasion będą kwiatki. 

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, wyczekiwana, radosna, zielona.

W grupie „Jeżyki” praca wre. Przedszkolaki zamieniły się w małych ogrodników. Sadziły kwiatki oraz cebulę na szczypiorek i siały rzeżuchę. Dzięki codziennej obserwacji „Jeżyki” będą mogły przekonać się jaki jest cykl rozwoju roślin oraz jak ważna jest ich pielęgnacja. 

Już jest zielono, a niedługo będzie pachnąco.



Sówki piekły chleb.

Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt. ,,Od ziarenka do bochenka”, dzięki której dzieci poznały etapy  rozwoju i wzrostu ziarna, jego obróbkę oraz sam proces pieczenia chleba. Celem zajęć było zgromadzenie informacji skąd się bierze mąka, zapoznanie z kolejnymi etapami produkcji chleba, a przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. 

Przedszkolaki pokusiły się również o zrobienie masła, które smakowało wyśmienicie z świeżym chlebkiem i innymi zdrowymi dodatkami.



Wodą i sokiem z cytryny malowane 

„Wiewiórki” malowały karton kredowy i zwykły techniczny wodą, farbą akwarelową i wyciśniętym sokiem z cytryny. Porównały oba papiery przed malowaniem, podczas malowania i po jego zakończeniu. Każdy etap pracy był wielkim wyzwaniem i oczekiwaniem na efekt. 



"Wiewiórki" - mali ogrodnicy

„Jestem sobie ogrodniczka, mam nasionek pół koszyczka”

„Wiewiórki” - mali ogrodnicy przywoływały wiosnę i choć za oknem jeszcze zima, dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Doniczki zrobiły z surowców wtórnych, drenaż wykonały z kamyczków, aby wsadzone przez nich rośliny same pobierały do wzrostu wodę. Gaza posłużyła dzieciom do założenia hodowli fasoli, cebuli, brudna robota w ziemi to również  zabawa sensoryczna. 

Już teraz wszyscy czekamy na Panią Wiosnę.


REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2021/2022


Dyrektor Przedszkola "Sowa" w Stadnickiej Woli, 
ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022.

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 01 lutego 2021 r. do 19 marca 2021 r.
trwa rekrutacja na nowy rok szkolny 2021/2022 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. 

Rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem elektronicznego
serwisu rekrutacyjnego dla rodziców - FORMICO.
 

Kliknij, aby przejść do strony  konskie.formico.pl

Rodzice zapisując dziecko do przedszkola
wypełniają wniosek w formie elektronicznej,
a następnie drukują go i podpisują. 

Wygenerowany z systemu Wniosek o przyjęcie wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie określonych kryteriów należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru (wskazanym przez Rodziców we wniosku jako pierwsze).

Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem czynności oraz terminami składania dokumentów określonymi w Załączniku nr 2 do Zarządzenia Nr 10/2021 Burmistrza Miasta i Gminy Końskie z dnia 13 stycznia 2021 r.  Zarządzenie  NR10/2021 do pobrania na dole strony.

 W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu 41 375 06 60.


Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Końskie 
w sprawie rekrutacji do klas pierwszych i przedszkoli.



Uroczyste otwarcie sali do terapii integracji sensorycznej

We wtorek, 9 marca, w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wspólnie z dyrektorem szkoły Czesławem Staciwą, dokonali uroczystego otwarcia sali do terapii integracji sensorycznej. Na otwarciu obecni byli również: wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, Naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek, wicedyrektorki szkoły Edyta Kowalska i Justyna Maliborska, przedstawiciele mediów.

Wyposażenie sali zostało sfinansowane ze środków przeznaczonych przez gminę oraz wkładu własnego z budżetu szkoły.

O możliwościach wykorzystania sali, formach ćwiczeń, o terapii integracji sensorycznej, opowiedziała pani psycholog Anita Adach. Dzielnie towarzyszyła jej mała asystentka Basia, która zgromadzonym gościom prezentowała kolejne ćwiczenia.

Pracownia integracji sensorycznej powstała z myślą o wsparciu dzieci, które z racji dysfunkcji w zakresie systemów sensorycznych doświadczają różnych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Stwarza to nowe możliwości terapeutyczne, jakie szkoła może zaoferować dzieciom z różnego rodzaju dysfunkcjami rozwojowymi, zaburzeniami zachowania, czy niepełnosprawnością ruchową.

Integracja sensoryczna jest procesem zachodzącym w układzie nerwowym, w którym mózg rozpoznaje, segreguje, interpretuje i łączy ze sobą informacje otrzymane ze wszystkich zmysłów w celu ich efektywnego wykorzystania. Z zaburzeniami integracji sensorycznej mamy do czynienia wtedy, gdy układ nerwowy niewłaściwie odbiera i organizuje bodźce zmysłowe, co może powodować różnego rodzaju trudności, np. z przyswajaniem wiedzy, koncentracją, koordynacją i sprawnością ruchową, poziomem aktywności oraz zachowaniem.

Przeprowadzona diagnoza pozwoli skutecznie pomóc takim dzieciom już na wczesnym etapie, dzięki czemu terapia będzie bardziej efektywna.

Celem terapii integracji sensorycznej jest dostarczanie kontrolowanej stymulacji systemów zmysłowych poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, która wpływa na poprawę funkcjonowania zarówno w sferze ruchowej, jak i emocjonalnej. Zajęcia prowadzone są w kontakcie indywidualnym przez wykwalifikowanego terapeutę w specjalnie do tego przygotowanej i wyposażonej sali. Wszystkie sprzęty posiadają odpowiednie atesty, dzięki czemu można z nich bezpiecznie korzystać. Sama terapia przypomina naukową zabawę, dzięki czemu jest bardzo lubiana przez dzieci.

W przedszkolu i szkole w Stadnickiej Woli prowadzone są aktualnie badania przesiewowe, które pozwolą wykryć ryzyko występowania dysfunkcji integracji sensorycznej oraz zaprojektować odpowiednie działania wspierające rozwój psychomotoryczny dzieci.



Kreatywna działalność "Wiewiórek"

Zajęcia plastyczno-techniczne są ulubionymi zajęciami
dzieci przedszkolnych.
Kreatywność, pomysłowość i wykorzystanie różnych materiałów
pozwala dzieciom z grupy "Wiewiórki"
na tworzenie ciekawych prac. 



Dzień Mężczyzny" w grupie "Wiewiórki"

„Mężczyzna to taki człowiek  który chroni dzieci przed złem”

Rozważania „Wiewiórek” dotyczących mężczyzn z okazji ich święta były bardzo ciekawe, ale też bardzo trafne. Dzieci spontanicznie wypowiadały się o osobach, które kształtują ich osobowość jako przyszłego taty i  męża. Dziewczynki przygotowały swoim kolegom niespodzianki, złożyły życzenia i wspólnie zatańczyli taniec.



"Wiewiórki" cały czas zdobywają nową wiedzę

Zdobywanie wiedzy, analiza i wyciąganie wniosków rozwijają „Wiewiórki” podczas różnych aktywności. Podstawą do tego rodzaju działań jest poznawanie liter i  czytanie, dodawanie i odejmowanie, poznawanie cyfr i wykonywanie kombinacji matematycznych rozwijających logiczne myślenie. 



Wynalazki w grupie "Jeżyki"

Za nami kolejny interesujący temat tygodnia – wynalazki. W ostatnich dniach dzieci z grupy „Jeżyki” uczestniczyły w zajęciach „Wynalazki i odkrycia, które zmieniły świat”. Podawały definicję „co to jest wynalazek” i zastanawiały się, jak wyglądałby świat bez najważniejszych odkryć i wynalazków, np. bez elektryczności czy koła. Poznały również dawne odpowiedniki współczesnych urządzeń – pralki, żelazka. Zadaniem, które sprawiło im ogromną radość, było rozpoznawanie urządzeń gospodarstwa domowego. Nieco więcej czasu poświęciły dwóm współczesnym wynalazkom: telefonowi i komputerowi. Rozmawiali nie tylko o ich funkcjonalności, lecz także o zagrożeniach, jakie mogą powodować. Dzieci wcielały się w wynalazców – projektowały, budowały i przedstawiały wszystkim swoje wynalazki na forum grupy. Dzieci odtwarzały zjawisko odrzutu rakiety podczas startu balonu przy pomocy octu i sody. Te zadania z pewnością pobudzały kreatywność i twórcze myślenie przedszkolaków.



Praca plastyczna w grupie „Jeżyki” 

Prace plastyczne, twórcze i manualne zabawy najbardziej wzbogacają osobowość dziecka. Rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, możliwość wyładowania emocji, a to wszystko dzięki sztuce. Plastyka to nie tylko kartka papieru i kredki, ale to tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego co znajdziemy wokoło. 

„Jeżyki” to artyści - wyklejały, malowały farbami, stworzyły obraz 3D. Wizja artystyczna i koncentracja uwagi przedszkolaków, bezcenna.



"Sówki" i "Motylki" sadzą rośliny cebulkowe

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy Motylki oraz Sówki założyły hodowle roślin cebulkowych. Dzieci samodzielnie przygotowały doniczki z ziemią oraz posadziły cebulkowe kwiaty ozdobne oraz jadalne.  Zadaniem dzieci będzie ciągła opieka nad roślinami oraz obserwacja wzrastania roślin. Mamy nadzieję, że już niedługo w naszej sali wyrośnie piękny, zielony ogródek


Dzień Kobiet w grupie "Wiewiórki"

Dzień Kobiet, niech żyją nam zdrowe i Pani nasza i mamy…"

Chłopcy z grupy „Wiewiórki” o swoich koleżankach pamiętali, laurki im przygotowali, Zorbę zatańczyli i piękne życzenia dziewczynkom złożyli. Jako, że Dzień Kobiet to święto Kobiet  dorosłych  też  mali Panowie z grupy „Wiewiórki”  pamiętali również o Paniach uczących w naszej grupie.



Dzień Kobiet w grupie „Jeżyki”  

„Bo z dziewczynami nigdy nie wie, o nie wie się….” 

Dokładnie tak samo myślą chłopcy z grupy „Jeżyki”.                                                             8 marca świętowaliśmy wspólnie Dzień Kobiet, który był okazją do podkreślenia jak ważne i wyjątkowe są nasze dziewczynki. W tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia dziewczynkom, obdarowywali upominkami i miłym słowem. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.



Dzień Kobiet w grupie "Motylki"

„NASZE MIŁE PANIE, PIĘKNIE WAS WITAMY

W DNIU WASZEGO ŚWIĘTA ŻYCZENIA WAM SKŁADAMY” 

8 marca, to święto wszystkich Pań, zarówno tych dużych jak i małych.

Obchodzimy je co roku w naszym przedszkolu, bo to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich bliskich.

W tym szczególnym chłopcy złożyli życzenia koleżankom, paniom oraz wręczyli drobne upominki.

W tak miłej atmosferze rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Były tańce, konkursy, przejście dam po czerwonym dywanie oraz gromkie „Sto lat”.

Podczas, gdy dziewczynki wybrały się do przedszkolnego salonu piękności, chłopcy zamienili się w dżentelmenów, nakryli do stołów, przygotowali poczęstunek dla małych kobietek - owocowy koktajl.

Tego dnia chłopcy starali się być mili i uczynni a z ust dziewczynek nie znikał uśmiech.

Wszystkim paniom życzymy zdrowia, radości i uśmiechu.



Dzień Kobiet w grupie "Sówki"

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie w kąciku piękności.



Aktywne ćwiczenia "Motylków"

Motylki ćwiczą stopy, a przy tym wzmacniają ich mięśnie, pobudzają zmysł dotyku, stymulują receptory stóp.

Spacer po ścieżce sensorycznej rozwija motorykę dużą, równowagę i koordynację.

Najmłodsze przedszkolaki bardzo lubią ćwiczenia, ale te na bosaka najbardziej.



 „Kosmiczny świat”  w grupie „Jeżyki” 

Ciekawość poznawczo – badawcza stanowi podstawę do eksploracji świata, w którym żyjemy, a jeszcze bardziej do zgłębienia kosmosu. Dlatego 5 marca „Jeżyki” przeżyły fantastyczną przygodę podczas której odkrywały świat ponad chmurami znajdujący się tak daleko, a potrafiący od zawsze rozbudzać wyobraźnię i pomysłowość małych mieszkańców ziemi. Celem zajęć było kształtowanie ciekawości i chęci odkrywania. „Jeżyki” wykonały „Układ Słoneczny” ze styropianowych kul. To był ciekawy i pracowity tydzień.



Kosmiczna ścieżka w grupie „Jeżyki”  

W tym tygodniu „Jeżyki” poznawały nazwy planet układu słonecznego. Uwrażliwiły zmysł dotyku na ścieżce sensorycznej, po której przeszły bosymi nogami. Tworzyły również świecącą galaktykę w słoiku. 

Dzieci były zachwycone taką formą zajęć. Było bardzo kosmicznie, pokonaliśmy grawitację.



"Sówki" ćwiczą i poznają owoce egzotyczne

Hala sportowa to niewątpliwie ulubione miejsce "Sówek", czują się tam jak rybki w wodzie. Oprócz aktywnych ćwiczeń "Sówki" podróżowały po świecie w minionym tygodniu i poszukiwały zwierząt klimatu gorącego i zimnego. Poznawałmy również wszystkimi zmysłami owoce egzotyczne. Powstały kolorowe i smaczne szaszłyki, a owoce z tacek znikały w szybkim tempie. Dzieci postanowiły same wyhodować ananaska, kto wie może im się uda.



"Sówki" poznają życie Dalekiej Północy

W minionym tygodniu, w środę, rozmawialiśmy o Mieszkańcach Dalekiej Północy i zabraliśmy się za budowę igloo, później obejrzeliśmy prezentację dotyczącą życia na biegunie północnym. Ćwiczyliśmy również przeliczanie oraz utrwalaliśmy cyfry, a na koniec powstały piękne prace grupowe Mieszkańców Arktyki.



„Rakiety do lotu” - "Wiewiórki" tworzą kosmiczną przestrzeń

Wiewiórki chętnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywały kosmiczne rakiety z klocków i surowców wtórnych. Wykorzystały ziemniaki, rurki do picia, rolki po ręcznikach papierowych i farby do stworzenia swojego magicznego Kosmosu.



Dociekliwe "Wiewiórki" poznają kosmos

Dociekliwość - to pozytywna cecha, która prowadzi do wyjaśniania różnych problemów. „Wiewiórki” w swojej dociekliwości w minionym tygodniu  poznawały Kosmos, rozwiązywały kosmiczne zagadki. Rozpoczęły od poznania kolejnej litery, zabaw na planetach jako astronauci przy muzyce Jeana Michela Jearra oraz od zorganizowania w sali kącika kosmicznego.



Ciekawe doświadczenia w grupie „Jeżyki” 

Znikający atrament i ciecz nienewtonowska to wspaniałe doświadczenia w grupie „Jeżyki”. Dzieci obserwowały, co dzieje się z atramentem dodanym do gorącej oraz zimnej wody. Najbardziej spektakularną częścią wspólnego doświadczenia był moment dodania odrobiny octu do wody – granatowy kolor wrócił.

Natomiast niezwykła masa, to ciecz nienewtonowska. Wydaje się magiczna, ale tak naprawdę to fizyka. Wspaniałe doświadczenie i ćwiczenie manualne.

„Jeżyki” to ciekawe i dociekliwe  przedszkolaki.



Podróże te małe i te duże w grupie „Jeżyki” 

Dzieci z grupy "Jeżyki" poznały już środki transportu lądowego, powietrznego, morskiego.

Podróżowały po różnych kontynentach wspominając ciekawe momenty i oglądając pamiątki z podróży.

Poznałmy zwierzęta żyjące na Antarktydzie i Arktyce. A na koniec przyszedł czas na wyznaczenie miejsca docelowej podróży: gorąca Afryka czy nasze piękne miejscowości? Przed podjęciem decyzji, "Jeżyki" dowiedziały się, jakie zwierzęta można spotkać w branych pod uwagę zakątkach świata.

 „Jeżyki” poznały literkę „G”. Ćwiczyły czytanie sylab i wyrazów utworzonych z poznanych liter. Przeliczały w zakresie 7.



Gimnastyka w grupie „Jeżyki” 

 

Gimnastyka to fajna sprawa

dla nas wszystkich to zabawa.

Ręce w górę, w przód i w bok

Skłon do przodu, w górę skok.

 

Po ćwiczeniach się bawimy, my się nigdy nie nudzimy,
bo w przedszkolu super jest o tym wie każdy „Jeż”.




Zadania "Wiewiórek" w ostatnim tygodniu

Samodzielne czytanie prostych zdań i wykonywanie do nich rysunków, podpisywanie sylabami obrazków - to zadania które wykonywały Wiewiórki w minionym tygodniu. 

Radość dzieci była ogromna, gdy każde zadanie zostało wykonane.



"Wiewiórki" - mali podróżnicy

Podróżnik to człowiek, który zwiedza świat, poznaje jego tajemnice i zachwyca się pięknem otaczającej przyrody. Ustalając zasady podróżnika, Wiewiórki wybrały się w podróż po świecie, poznawały kontynenty, ich florę i faunę, klimat, najważniejsze miejsca i sposoby powitania w różnych językach. Pomocą w przemieszczaniu się z Europy do Azji, Arktyki służyły dzieciom mapy, globus i komputer. Wykorzystywanie w zajęciach podróżniczych technologii komputerowej  pozwoliło dzieciom łatwiej przyswoić nieznane pojęcia i łączyć je z konkretnymi miejscami. Podróże człowieka wzbogacają, zamiłowanie do nich należy zaszczepiać od najmłodszych lat.



Jak minął tydzień w grupie „Jeżyki” ?

W grupie „Jeżyki” w ostatnim czasie był realizowany temat "Moc czterech żywiołów".

Głównym celem było zbliżenie dzieci do świata przyrody, poznawanie go, dostrzeganie jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt.

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w wielu eksperymentach i doświadczeniach, które pozwoliły im poznać właściwości i zastosowanie wody, ognia, ziemi oraz powietrza.

„Jeżyki” dowiedziały się również o pozytywnym jak i negatywnym działaniu żywiołów zarówno na życie człowieka, roślin, a także zwierząt.

Nie zabrakło rozpoznawania liter, czytania wyrazów, ćwiczeń grafomotorycznych oraz zajęć multimedialnych o planecie ziemi. Dopisała piękna zimowa pogoda więc były harce i swawole na świeżym powietrzu.



"Wiewiórki" poznają sztukę origami

Origami to sztuka składania papieru w różne ciekawe formy. To kolejne odkrycie przedszkolaków. Talent do tej formy aktywności twórczej odnalazły w sobie „Wiewiórki”. Jako podsumowanie tygodnia odkrywców Wiewiórki składały łódki i wodowały je, nadawały im imiona.



"Wiewiórki" jako mali oddkrywcy

Odkrywanie to poznawanie czegoś nowego, to ciekawość świata to doświadczanie nowych rzeczy przez samego siebie. W minionym tygodniu Wiewiórki były ODKRYWCAMI, którzy opływają świat Stefanem Batorym lub Darem Pomorza i tak jak Krzysztof Kolumb, odkrywały swoją Amerykę. Swoje ekspresje twórcze chętnie pokazały w teatrzyku sylwet do wiersza „Spotkanie na pełnym morzu” L. J Kerna oraz w inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Tydzień”, bo odkrycie w sobie talentu aktorskiego jest wielkim odkryciem. 



Zabawy sensoryczne w grupie 'Sówki"

Zabawy sensoryczne to ulubione zajęcia Sówek. W tym tygodniu poznawaliśmy bogactwa naturalne, m.in. sól. Przedszkolaki poznały różne rodzaje soli, smakowały dotykały i bawiły się nią. Przy tej okazji utrwalałymy symbole graficzne cyfr.


Prace plastyczne dzieci i rodziców w grupie „Jeżyki” 

Dzieci z grupy "Jeżyki" z pomocą rodziców wykonały prace związane z ochroną środowiska.

 Hasło przewodnie - „Zróbmy coś dla ziemi”.

Wszystkie wykonane prace są bardzo ładne i niezwykle pomysłowe.

Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za aktywność, zaangażowanie i zachęcam do udziału w kolejnych zadaniach i przedsięwzięciach. Pani Ela

Gratulacje dla wszystkich!



Zabawy sensoryczne w grupie „Jeżyki”  

Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczyć różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek aby się dobrze bawić. 

„Jeżyki” to kreatywne przedszkolaki i na zajęciach barwiły sól kredą, a także malowały na lodzie. Rozwijały przy tym koordynację wzrokowo – ruchową i wydłużały koncentrację uwagi.



"Sówki" wiedzą, jak segregować odpady

Sówki szukały dziś pojemników do segregacji śmieci na terenie przedszkola. Każdy przedszkolak powinien wiedzieć, że o środowisko należy dbać i jak ważne jest segregowanie odpadów dla naszej planety. Nawet mały kawałeczek plastiku będzie rozkładał się przez wiele, wiele lat. 

Znaleźliśmy pojemniki na śmieci mieszane, plastik, papier, szkło, bioodpady, baterie i ubrania. Przedszkolaki dowiedziały się również, że powstała nowa wyspa na świecie: „Wyspa śmieci”.



"Motylki" robią pierwsze kroki w kodowaniu

Najmłodsze przedszkolaki „Motylki” ćwiczą odtwarzanie wzorów, liczenie, rozpoznawanie kolorów przy pomocy kolorowych
kubeczków i patyczków.

Ta super zabawa przygotowuje do nauki kodowania
i rozwija logiczne myślenie.



"Jeżyki" działąją z imPETem

"Działaj z imPETem" to działanie edukacyjne w grupie Jeżyki, które ma na celu krzewienie eko-postaw oraz eko-nawyków u dzieci już od najmłodszych lat. 

W ramach zajęć zorganizowaliśmy kącik ekologiczny, który ma zachęcać do segregacji butelek Pet. 

Robiąc pracę kierowaliśmy się hasłem "Bez segregacji nie ma recyklingu, bez recyklingu nie ma pięknej planety".



Przedstawienie on-line "Jaś i Małgosia"

Przedszkolaki ze Stadnickiej Woli dziś wzięły udział w prezentacji teatralnej o „Jasiu i Małgosi”. Choć przedstawienie nie było na żywo, tylko on-line, to na dużym ekranie, a w zaciemnionej sali dzieci czuły się prawie jak w kinie. Dzieci przekonały się, że Czarownica wcale nie musi być taka straszna jak wszyscy opowiadają. Wilk bywa całkiem sympatyczny, a cała historia kończy się zaskakująco. Jak się okazało bohaterowie bajki, po postu uwielbiają łakocie, choć wiedzą, że są one dobre tylko od święta.



"Sensoryka dla Smyka"
czyli jak powstaje kolorowy śnieg.


Walentynki w grupie "Sówki"

Walentynki dla Sówek były dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami, m.in.: szukały drugiej połówki serca, grały w gry, tańczyły z balonami w parach. Zajadały się czerwonymi galaretkami, a Antosia obdarowała wszystkich czekoladowymi serduszkami. Przedszkolaki podrzucały sobie również  walentynki,  przyklejały sobie serduszka. Był to dzień miłych wrażeń.



Walentynki w grupie "Wiewiórki"

„Serduszko puka w rytmie cha, cha..."

Mocne pukanie serduszka szczególnie słychać w dniu Św. Walentego - 14 lutego.  Gdzie nie spojrzeć, tam króluje kolor czerwony - kolor miłości, życzliwości, kolor walentynek. Legenda głosi, iż Święty Walenty jest patronem ludzi chorych, ale i zakochanych. Wiewiórki przyszły do przedszkola ubrane na czerwono, z uśmiechem na twarzy i z wielkim oczekiwaniem, co też ich czeka w dniu Św. Walentego.  A było ciekawie. Dzień zaczął się od ozdabiania sali w serduszkową girlandę, od dmuchania czerwonych balonów i przygotowywania walentynki dla ulubionej koleżanki i kolegi. Później były już tańce, quiz i na dość dużym mrozie tworzenie serduszka z samych  dzieci. Na koniec dnia, zebrane w skrzynce walentynki, powędrowały do dzieci. 



Walentynki w grupie „Jeżyki” 

„Dzień Świętego Walentego

to dzień dobry dla każdego.

W tym dniu wszyscy to wyznają,

że chcą kochać i kochają”. 

12 lutego był dla „Jeżyków” czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Tego dnia „Jeżyki” przyszły ubrane w czerwonym kolorze. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami, m.in. szukanie drugiej połówki serca. Nie zabrakło sercowych kolorowanek, laurek, spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć. Dużą atrakcją była poczta walentynkowa, dzieci miały okazję wysłać walentynkę koleżance, koledze. Na koniec czerwonego dnia dziecko otrzymało walentynkę.

Dzień walentynkowy w grupie „Jeżyki” z pewnością można zaliczyć do udanych. Był to dzień miłych wrażeń.



Witraże lodowe w grupie „Jeżyki”    

Prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem niesie mnóstwo radości i możliwości zabawy. Korzystajmy z niej, póki trwa! 

Jedną z zimowych zabaw sensorycznych jest tworzenie lodowych witraży. 10 lutego „Jeżyki” układały kompozycje wykorzystując dary natury kojarzące się zimą, po czym zalewały je wodą. 

Zamrożone i wyjęte z talerzyków witraże prezentują się pięknie.                



Walentynki w grupie "Motylki"

14 lutego - imieniny Walentego, przedszkolaki ten dzień świętowały w piątek,12 lutego.

Od rana zaczerwieniło się w sali, bo dzieci tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na czerwono.

Były zabawy z serduszkami, konkursy, wspólne tańce i śpiew.

Każdy zabrał do domu, wcześniej przygotowaną walentynkę, by podarować komuś kogo kocha.

Nie zabrakło słodkich serduszkowych lizaków i balonów.

To był bardzo miły dzień.



Aktywności i sporty zimowe w grupie "Sówki"


Sówki dbają o swoje zdrowie, a sport to bardzo ważna sprawa. 

Dlatego korzystają z pięknej zimy i bawią się na śniegu. 

Poznały również dyscypliny sportowe zimowe i postanowiły zorganizować mini zawody w sali. Pojawiły się konkurencje: jazda na sankach, hokej, rzuty śnieżkami, toczenie dużej kuli. 

Gra fair play i dobra zabawa  była najważniejsza.




"S" jak "Ser" - "Sówki" poznają kolejną literkę

Przedszkolaki z grupy "Sówki" poznały kolejną nową literkę "S" - jak ser". W związku z tym, dzieci degustowały różne rodzaje sera. O dziwo, najlepiej im smakował oscypek, a najmniejsze wzięcie i odstraszał zapachem ser pleśniowy. Posmakowały, poznały zapachy, konsystencję, wygląd. Sprawdzały skład sera, dyskutowały o tym, który jest najzdrowszy, a który w sobie sera zawiera bardzo mało. To były bardzo ciekawe zajęcia.



Tłusty Czwartek w grupie "Sówki"

W tłusty czwartek pączki jemy, w tłusty czwartek... tyjemy"

Sówki dowiedziały się skąd wziął się tłusty czwartek. A później zmierzyły się z zadaniami z pączkiem w roli głównej, szukały różnic i podobieństw wśród pączków, donutów, klasyfikowały, tworzyły zbiory, a także rysoway i ozdabiały swoje ulubione słodkości. Oczywiście, w tym dniu zajadały się pączkami i faworkami.



Tłusty Czwartek u "Wiewiórek"

„Powiedział Bartek, że dzisiaj tłusty czwartek” 

Jak tradycja dobra  każe, każdy w tłusty czwartek powinien  zjeść co najmniej jednego pączka, aby cały rok był obfity. Tak też było u Wiewiórek, u których oprócz degustacji pączków i faworków dominowały  konkursy, tańce i dobra zabawa . 



Tłusty Czwartek w grupie „Jeżyki’

 

„Dzień jak co dzień – cóż za bzdura!

Dziś w przedszkolu u „Jeżyków”

Pączków góra…

Małe pączki, duże pączki,

Dzisiaj po nie sięgają rączki.

I kalorii nikt nie liczy…

Cóż za święto, czy ktoś wie?

Tłusty Czwartek! Cieszmy się!

W Tłusty Czwartek przez dzień cały ,słodkim królem – pączek mały. 

Tak oto Tłusty Czwartek obchodziła grupa „Jeżyki”.



„Cztery żywioły”

Ogień,  powietrze  i woda  w minionym tygodniu były przedmiotem rozważań i badań w grupie Wiewiórki.  Ponieważ dzieci dokładnie wiedzą co zanieczyszcza powietrze, dlatego postanowiły  sprawdzić jego czystość w sali i na zewnątrz, za oknem. Choć nasze powietrze nie jest idealnie czyste  to bez niego nie ma życia dla ludzi, zwierząt i roślin, tę tezę potwierdziły Wiewiórki swoimi badaniami. Ogień jako źródło ciepła, oświetlenia, wytworzenia przyjemnego nastroju w domu, oraz jako zagrożenie dla ludzi również był sprawdzany przez dzieci w różnych doświadczeniach. Podsumowaniem tematu żywiołów były wulkany, ich powstanie , rodzaje i erupcje o czym dowiedziały się Wiewiórki podczas  oglądania przygotowanej przez panią Małgosię prezentacji multimedialnej „Z głębi Ziemi na powierzchnię”.



„Ziemia - wyspa zielona” - zajęcia w grupie "Wiewiórki"  

Nasza planeta jest bardzo kolorowa, jest domem ludzi, zwierząt i roślin. Przekonały się o tym Wiewiórki podczas oglądania prezentacji multimedialnej. Bogactwo gatunków zwierząt i roślin, różnorodność krajobrazów ziemi, segregacja śmieci, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, aby zapobiec zmianom klimatycznym, zależy od nas samych.  Dlatego "Zróbmy coś dla Ziemi"- pod tym hasłem Wiewiórki przygotowują wspólnie z najbliższymi prace plastyczne mówiące o ochronie naszej planety.



Zabawa karnawałowa w grupie „Jeżyki” 

 „Wszyscy bawią się wspaniale

Jak co roku w karnawale” 

Bal karnawałowy to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczająca im wiele przeżyć i radości.

Dnia 4 lutego „Jeżyki” pojawiły się od rana w kolorowych strojach. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, Spider – Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić wszystkie postacie. Sala "Jeżyków" przystrojona balonami oraz kolorowymi dekoracjami nabrała dyskotekowego klimatu. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Muzyka porywała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka i kaczuch. W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na soczek i słodką przekąskę, jak również pamiątkowe zdjęcia. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości, a to było głównym celem tego balu.

Podziękowania należą się dzieciom i rodzicom za przygotowanie pięknych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 


Bal karnawałowy w grupie "Wiewiórki"

„Jak karnawał to karnawał - wszystkie dzieci tańczą” .

„Kaczuszki", „Macarena”, „Lambada”, „Taniec pingwina” i inne zabawy dominowały na balu karnawałowym u Wiewiórek. Kolorowe stroje Elzy, Królowej Ognia, czy Spidermana, pięknie komponowały się z dekoracją sali. Dzieci chętnie brały udział w organizowanych zabawach i konkursach. Najwięcej emocji i radości dostarczyła dzieciom zabawa „Gorące krzesła”, w której główną rolę odgrywała szybka reakcja na umówiony znak - zatrzymanie muzyki i zajęcie sobie krzesła. Podróż tanecznym krokiem po krajach Europy w tańcach „Zorba” (tańczonym przez chłopców) i „Kankan” (w wykonaniu dziewczynek) uatrakcyjniły bal. 



Bal karnawałowy w grupie "Sówki"

Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci podczas balu karnawałowego w dniu 4 lutego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. W  przerwach między tańcami dzieci korzystały z poczęstunku zorganizowanego przez Radę Rodziców Przedszkola. Następny bal już za rok!!!


Bogactwo polskiej Ziemi – „Wiewiórki” poznają minerały 

Halit, czyli sól, jeden ze skarbów Ziemi, jej rodzaje, przeznaczenie i wykorzystanie w plastyce, były w minionym tygodniu przedmiotem badań. Z soli, mąki i wody, jedna grupa  Wiewiórek zrobiła „rosnące farby” i malowała nimi kontury Ziemi. Była to doskonała zabawa sensoryczna, po której dzieci niecierpliwie oczekiwały na jej efekty.  Natomiast druga grupa dzieci barwiła sól kolorową kredą wykonując „Halitowe kompozycje”. Wiewiórki poznały również pracę geologa, różne minerały, obserwowały kryształki soli pod lupą.



Zimowe zabawy Wiewiórek

„Hu hu ha, hu hu ha, zima wcale nie jest zła"


Śnieg i lekki mrozek to wyśmienite warunki aby ulepić mini igloo,
zrobić aniołka na śniegu albo po prostu porzucać się śnieżkami.
Wiewiórki wykorzystały słoneczny dzień, aby wybiec na zaśnieżony przedszkolny plac zabaw i rozkoszować się pięknem zimy.
 



Sporty zimowe w grupie „Jeżyki”

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Poznaliśmy różne zimowe dyscypliny sportowe. Wiemy, w których wykorzystuje się narty, a w których sanki czy łyżwy. Rozmawialiśmy o ważnej wartości, jaką jest UCZCIWOŚĆ. Rozumiemy jak ważne jest przestrzeganie zasad fair play, nie tylko  na zawodach sportowych, ale także w naszym codziennym życiu. W tym tygodniu poznaliśmy kolejną literę n, N. Czytaliśmy wyrazy i zdania. Wykonaliśmy  pracę plastyczną  „Zimowe krajobrazy”, a także makietę „Zimowe sporty”.



Zabawy z zegarami w grupie „Jeżyki” 

„Jeżyki” poznały zawód zegarmistrza i różnego typu zegary (stoper, klepsydrę, zegar ścienny, itp.). 

Przedszkolaki brały udział w różnorodnych zabawach dotyczących pomiaru czasu. Samodzielnie odmierzały czas podczas zabawy. Przypisywały godziny do określonych czynności odbywających się cyklicznie w przedszkolu. Było również odczytywanie pełnych godzin na zegarze wykonanych przez przedszkolaki.



My się zimy nie boimy - „Jeżyki” 

Ach jak dobrze, przyszła zima!

Już śnieg pada i mróz trzyma.

Jest też zdrowo i wesoło,

bo śmiech dzieci słychać wkoło.

 

Korzystając z pięknej zimowej aury, „Jeżyki” zajęcia sportowe spędzały na świeżym powietrzu. Dzieciaki aktywnie bawiły się na śniegu. Ta forma rekreacji ruchowej to nie tylko wspaniała zabawa, ale również szansa na rozładowanie energii.



Jak minął ostatni tydzień u "Sówek"?

W minionym tygodniu działo się u nas wiele. 

"Sówki" to ciekawe świata dzieciaki, które poszukują, eksperymentują, tworzą, przy okazji dobrze się przy tym bawią. 

W tym tygodniu prowadziły eksperymenty z balonem oraz sprawdzały działanie własnoręcznie zrobionych klepsydr odmierzających czas. 

Zabawy ruchowe i gry na hali sportowej to ulubione zajęcia przedszkolaków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich aktywnościach proponowanych przez panie.

"Sówki" również dbają o ptaszki w zimie, dokarmiają je systematycznie.



„Wiewiórki” poznają aktywności zimowe – narciarstwo

Jakie są buty narciarskie? - zastanawiały się dzieci z grupy Wiewiórki. Może są grube, może ciężkie, jak je włożyć na nogi?  A kask twardy jest, a  jak zapiąć buty i narty żeby z nóg nie spadły? 

Dużo pytań, na które „Wiewiórki” podczas zajęć i różnych aktywności znalazły odpowiedź. Wspólna rozgrzewka dała wiele radości. Na zakończenie dzieci wykonały kolorowego  narciarza.



"Wiewiórki" poznają Piramidę Zdrowego Żywienia

Piramida zdrowia i drabina, co mają ze sobą wspólnego? Otóż, szczeble drabiny posłużyły „Wiewiórkom” do wchodzenia wysoooooko i sięgania do gwiazd oraz do ułożenia własnej diety. Na poszczególnych szczeblach drabiny pojawiły się produkty, które w okreslonej ilości powinniśmy spożywać każdego dnia.

 Mała Wiewiórkowa manufaktura wyprodukowała również dzisiaj sok pomarańczowy i grejpfrutowy, który wycisnał kwaśną minkę i uśmiech u dzieci. Najważniejsze jest nasze zdrówko!



"Wiewiórki" zamykają kolorowy, brokatowy śnieg w słoiku. 

Plastelina to materiał plastyczny z którego można wykonać różne ozdoby i dekoracje. 

Posłużyła ona „Wiewiórkom” do ugniatania, rozciągania i sklejania grzybków, smoków i piesków, aby następnie dzieci mogły zamknąć je w słoiku z wodą, brokatem i suszonymi kwiatkami. 

Mieniące się kolorami słoiczki cieszyły bardzo wszystkie dzieci.



"Wiewiórki" poznają zasady higieny i nową cyfrę 

„Szczotka,  pasta, kubek, ciepła woda,
tak się zaczyna wielka przygoda”.

Ta przygoda to nasze zdrowie.  A co decyduje o zdrowiu?  Higiena, porządek wokół siebie, szczególnie w chwili obecnej - pandemicznej. „Wiewiórki” o higienie, czystości, wiedzą wiele, same dbają o swój wygląd, często myją ręce, wiedzą jakich przyborów należy używać podczas mycia zębów, czesania włosów. Od czystości i higieny „Wiewiórki” płynnie przeszły do poznania kolejnej cyferki, do utrwalenia wcześniej poznanych znaków matematycznych.



Dzień Babci i Dziadka w grupie „Jeżyki” 

„Kochana Babciu
Dziadku Kochany
W tym szczególnym dla Was dniu
Pragnę Wam podziękować za troskę,
którą mnie otaczacie,
Za Waszą cierpliwość,
której macie niezliczone pokłady
oraz za każdywyjątkowy dzień,
w którym czuję Waszą obecność”.

I chociaż moje serduszko jest jeszcze malutkie to wiedzcie,
że bardzo Was KOCHAM.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka „Jeżyki” składają serdeczne życzenia.
Żyjcie nam Sto lat!!!



Dzień Babci i Dziadka w grupie "Motylki"

22 stycznia przedszkolaki wystąpiły dla swoich Babć i Dziadków, niestety tylko przed ekranem telefonu.

Były piosenki, tańce oraz gromkie "Sto lat".
Wcześniej dzieci przygotowały laurki oraz prezenty, którymi obdarowały Babcie i Dziadków.
Film z tego dnia dziadkowie mogli obejrzeć już po południu, z czego byli ogromnie zadowoleni.
Ten dzień pomimo, że w innym składzie niż w poprzednich latach, był bardzo uroczysty i wesoły.
Wszystkim Babciom i Dziadkom
życzymy zdrowia i radości z wnuków.


"Wiewiórki" świętują Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia - Święto Babuni i każdego  Dziadka

Święto bardzo ważne, o którym pamiętają wnukowie młodsi i starsi i biegną aby się przytulić do Babci i do Dziadziusia, żeby powiedzieć KOCHAM WAS. 
"Wiewiórki" starannie przygotowały się do odwiedzin swoich najbliższych, wykonując z wielką dbałością prezenciki. W dobie panującej pandemii zaprezentowały online krótki program artystyczny . 


Dzień Babci i Dziadka w grupie "Sówki"

 Pierwszy tydzień po feriach, a przedszkolaki zabrały się do intensywnej pracy. Dzieci przygotowały dla swoich dziadków specjalny program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Chociaż nie mogły zaprosić swoich kochanych Dziadków do przedszkola, to nagraliśmy dla nich filmik. Przygotowania do tego święta, to były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. 

A na koniec wyjątkowego tygodnia, dzieci przygotowały swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane świeczki żelowe i laurki.


Ferie w przedszkolu

W drugim tygodniu ferii, podobnie jak w pierwszym, w naszym przedszkolu odbywało się wiele ciekawych zajęć i zabaw. 

Na ten czas zaplanowano i zrealizowano szereg zajęć integracyjnych, mających na celu zapewnienie kreatywnego i ciekawego spędzania ferii. Głównym ich celem była dobra zabawa, dzięki której na twarzach każdego przedszkolaka widać było uśmiech. 

Każdy dzień dostarczał dzieciom innych wrażeń, nikt się nie nudził. Nie zabrakło zajęć umysłowych, twórczych, plastycznych, kulinarnych, muzycznych, sportowych, badawczych, a także spacerów, zabaw na świeżym powietrzu i dokarmiania ptaków.



Wigilia w grupie "Jeżyki"

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy 
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory 
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski…”

Wigilia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku. Wieczór, który wyzwala w ludziach ich najlepsze uczucia. Dlatego w naszym przedszkolu przeżywamy go bardzo uroczyście. 22 grudnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane odświętnie. Była choinka, świece, pięknie przystrojone stoły… Wprowadzeni w odświętny nastrój wysłuchaliśmy fragmentu Pisma Świętego czytanego przez Panią katechetkę Iwonę Łyczek, a następnie złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Nie mogło zabraknąć białego opłatka, którym dzieliliśmy się z ogromnym wzruszeniem. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek zasiedliśmy do stołów. W cudownej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, wigilijnych potrawach i oczywiście wspólnie kolędowaliśmy. Nie zabrakło także prezentów pod pachnącą lasem choinką, które dzieci rozpakowały z wielką radością. Dzieci nagrały również występ dla rodziców, w którym śpiewają kolędy i tańczą do świątecznych piosenek.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i świątecznych zwyczajów lecz, co najważniejsze, wzmacniają bliskie relacje. Bo przedszkole przecież to drugi dom, w którym nawiązujemy przyjaźnie, czujemy się dobrze i bezpiecznie.

„Jeżyki” życzą wszystkim Wesołych Spokojnych Świąt.



Spotkanie wigilijne w grupie "Wiewiórki"

„A gdy zabłyśnie gwiazda w błękitnej dalekości,
będziemy z sobą dzielić opłatek, chleb miłości” 

„Wiewiórki” brały aktywny udział w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, poznały świąteczne tradycje, wspólnie zorganizowały i przeżyły piękną Wigilię. 

Jula przeczytała fragment Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu Jezusa, a wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Przy stole tradycyjnie zostało wolne miejsce dla niespodziewanego gościa, a gdy ten się pojawił, chętnie go do stołu  przyjęły. Od Pań Dyrektorek, Edyty i Justyny, „Wiewiórki” przyjęły świąteczne życzenia. 

Należy głośno powiedzieć, że „Wiewiórki” zrealizowały wszystkie zadania z kalendarza adwentowego.

Wszystkim życzymy pięknych świąt.



Wigilia w grupie „Sówki”

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszej grupie zakończyliśmy wspólną wigilią. 

Dzieci w tym dniu kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło małego prezentu pod lśniącą choinką, który dzieci rozpakowały z wielką radością. W przeddzień świętowania "Sówki" zrobiły sałatkę jarzynową, którą na wigilii ze smakiem wszyscy zjedli. 

Grupa Sówki życzy wszystkim
spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.



Wigilia w grupie „Motylki”

22 grudnia, w świątecznej atmosferze, w grupie "Motylki" odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. 

Tego dnia to dzieci nakrywały do świątecznego stołu, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz wspólnie kolędowały.

Dzieci nagrały  również krótki występ dla rodziców, w którym tańczą do świątecznych piosenek i śpiewają kolędy. 

To był wyjątkowy dzień dla wszystkich.



Pieczenie pierników w grupie „Jeżyki’ 

Ojej, cóż za zapach,
cynamon, goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki. 

Święta tuż, tuż… Czas więc na pieczenie pierników. Dzisiaj w sali „Jeżyków” unosił się zapach korzennych przypraw.

Zgodnie z przedświąteczną tradycją, nasze przedszkolaki zamieniły się w doskonałych cukierników i zrobiły pyszne, pachnące, świąteczne pierniczki. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów i wielkości przy pomocy foremek. Po upieczeniu pierników, przedszkolaki przystąpiły do dekorowania ich lukowymi pisakami i barwnymi posypkami, wykazując przy tym wielkie zaangażowanie, ale i zdolności plastyczne. 

Zabawa była znakomita! Świąteczne smakołyki wyglądały przepięknie, a w naszym przedszkolu zapachniało świętami...



Bożonarodzeniowe dekoracje w grupie „Jeżyki” 

W naszej grupie zrobiło się świątecznie i bajkowo… Przy kolędach, zapachu świerkowej choinki „Jeżyki” wykonywały dekoracje bożonarodzeniowe. Powstały piękne choinki, kartki świąteczne, bombki, szopki. Dzieci wykazały się kreatywnością i świetnie przy tym bawiły. Czas upłynął w świątecznej, miłej atmosferze.



Góra grosza w grupie „Jeżyki” 

Grupa „Jeżyki” po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. W tym roku, zbiórka grosików w ramach XXI edycji trwa od 26.10.2020 r. do 31.05.2021 r. Celem, na który zbierane są drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może działanie dla dobra potrzebującym. Przedszkolaki „Jeżyki” nie zawiodą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady „jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie”.

Serdecznie dziękuję rodzicom i dzieciom za włączenie się do akcji „Góra grosza”... Pani Ela



Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
w grupie „Motylki”

Ostatnie dwa tygodnie w grupie "Motylki" upłynęły na przygotowaniach do Świąt, śpiewaniu kolęd, rozmowach na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. 

Motylki piekły pierniczki, zgodnie z tradycją ubierały choinkę w sali, malowały bombki, przygotowały kartki z życzeniami dla rodziców, a w ostatnim dniu przed Wigilią przygotowały sałatkę jarzynową na świąteczny stół. 

Przed nimi już tylko zwieńczenie tych przygotowań, czyli Wigilia w przedszkolnej sali.



„Sówki” przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia.

Zaczęły od ubierania żywej, pachnącej lasem choinki, potem stroiły ją własnoręcznie wykonanymi ozdobami, takimi jak: łańcuchy z pasków papieru kolorowego, ozdoby z masy solnej i pawie oczka. Pachną u "Sówek" również pomarańcze ponabijane goździkami, pieczone pierniczki. Wspaniałe "Sówki" pracują solidnie i ozdobiły sobie również bobmki, które zawisną na ich domowych choinkach.



"Wiewiórki" kontynuują realizację zadań
z kalendarza adwentowego

Kolejne zadania z kalendarza adwentowego są już wykonane przez przedszkolaki.
Trzeci tydzień adwentu, trzeci tydzień zadań z naszego kalendarza zrealizowany w sali oraz w domu z rodzicami.
12.XII - Pomóżcie Rodzicom w świątecznych porządkach
13.XII - Zróbcie z Rodzicami szopkę betlejemską
14.XII - Wykonajcie świąteczne kartki dla najbliższych
15.XII - Zróbcie najdłuższy łańcuch z kolorowego papieru
16.XII - Nauczcie się jednej zwrotki kolędy
17.XII - Zróbcie  choinkę  z papieru i ozdóbcie  najpiękniej
18.XII - Świąteczne porządki  zaczynamy i salę pięknie sprzątamy
Na sobotę - 19.XII- Ubierzcie w domu choinkę i wspólnie śpiewajcie kolędy, na niedzielę - 20.XII- Zróbcie zabawną sesję zdjęciową pod choinką.


"Wiewiórki" pieką świąteczne pierniki

Miniony czwartek był dniem zajęć kulinarnych w grupie Wiewiórki. Dzieci odmierzały idodawały kolejne składniki, mieszały i wykrawały pierniczki o różnych kształtach. Umieszczały je na blaszce i piekły w przedszkolnej kuchni. Zapach pieczonych pierników wymieszał się z zapachem ozdabianych goździkami pomarańczy. Rozświetlona choinka, kolorowe stroiki, zapach pierników i pomarańczy oznaczają, że Boże Narodzenie tuż, tuż.


"Wiewiórki" wykonują świąteczne stroiki

Podczas nauki śpiewu kolędy "Przybieżeli do Betlejem Pasterze", dzieci robiły świąteczny stroik z kolorowego papieru. To kolejny element dekoracyjny sali Wiewiórek, dzięki któremu coraz bardziej czują zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. To również przykład kolejnej kreatywnej  działalności dzieci przynoszący im wielką radość.


"Wiewiórki" przygotowują nakrycie stołu

Kulturalne spożywanie posiłków, zachowanie się przy stole oraz nakrywanie stołu to elementy savoir vivre, które Wiewiórki znają i starają się wcielić w codzienne działanie. W czasie zajęć posługiwały się sztućcami,  używały zastawy stołowej. "Jula, poproszę te ciasteczka" - można było usłyszeć. Dzieci wiedzą bowiem, że nie można sięgać po potrawę, która stoi daleko na stole, trzeba o nią poprosić kogoś, kto siedzi blisko niej. Taka zabaw,a to nauka praktycznego zachowania się w każdej okoliczności. 


Rozświetlenie choinki u "Wiewiórek"

Nadszedł czas świąteczny, radosny  czas, w którym wszyscy czekamy na  przyjście Dzieciątka Jezus, gdy czujemy zapach świąt w pomarańczach, pierniczkach i ubieranej choince.  
Wiewiórki przy śpiewie kolęd i pastorałek, ubrały swoją choinkę w kolorowe bombki, łańcuchy i inne świecidełka, rozświetliły ją, zaśpiewały i zatańczyły, a  pod choinką ułożyły wspólnie z rodzicami wykonane szopki bożonarodzeniowe. 
W sali zrobiło się już kolorowo, świątecznie i cieplutko.


Na folii aluminiowej malowane...

Antonio Vivaldi i jego utwór „Cztery pory roku – zima” był dla dzieci z grupy "Wiewiórki inspiracją do malowania białą farbą na folii aluminiowej. To kolejna metoda  plastyczna, jaką wykorzystały dzieci podczas zajęć artystycznych. Kolejne doświadczenie i oczekiwanie na efekty, a te okazały się bardzo ciekawe. 



 „Jeżyki” poznawały etapy powstawania swetra 

Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Wełniany baranek”. Na podstawie wiersza „Jeżyki” starały się odpowiedzieć na pytanie: Czy wełna daje ciepło?, a następnie omówiły z panią Elą poszczególne etapy powstawania swetra na podstawie historyjki obrazkowej „Od owcy do swetra”. 

Dzieci poznały owczą wełnę. Niektóre próbowały robić na drutach. Nie zabrakło gimnastyki buzi podczas zabawy „Zagoń baranki do zagrody”. Natomiast w naszej pracy plastycznej nie odbyło się bez baranków i wełnianych swetrów.



„Wełniana historia” w grupie „Wiewiórki” 

Jak to z wełną bywa, trzeba jej dotknąć, przytulić się do kłębuszka i sprawdzić, jaki jest milutki. Potem można przejść do robótek ręcznych. „Wiewiórki” poznały różne rodzaje wełny, proces jej powstania i dowiedziały się, co można z wełny zrobić. Oglądały druty drewniane, metalowe, cienkie i grube, szydełko, poznały sposób posługiwania się nimi, po czym przystąpiły z ochotą do samodzielnej pracy. Nie było łatwo, ale radości było dużo.


Ubieranie świątecznej choinki w grupie „Jeżyki”

„Wczoraj rosłaś na polanie,
dzisiaj przyszłaś do nas,  
jakie miłe to spotkanie
choinko zielona..." 

Dnia 9 grudnia nasze przedszkolaki z grupy "Jeżyki" przypominały sobie tradycję ozdabiania świątecznego drzewka. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszają ozdoby, a gdy nasze wspólne drzewko jest już ubrane wszyscy wiedzą, że święta są tuż, tuż…



"Wiewiórki" 
kontynuują realizację
zadań z kalendarza adwentowego.


Kreatywne zabawy „Jeżyków”

 Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki. Jak wiadomo, jedną z najskuteczniejszych form nauki jest ta która wykorzystuje element zabawy. 

Nasze zajęcia co dzień przepełnione są zabawą, kolorami  i stają się dla dzieci wspaniałą przygodą. W poszerzeniu wiedzy przedszkolaków pani Ela wykorzystuje rozmaite, przyciągające uwagę pomoce dydaktyczne, tak, aby jak najbardziej zainteresować i zaciekawić „Jeżyki”.



„Od kozy do solarów, czyli czym ogrzewamy nasze domy” 

Dzieci z grupy „Wiewiórki” zastanawiały się, jak to się dzieje, że mamy ciepło w sali. Poznały sposoby ogrzewania domów i samych siebie, gdy zmarzną na dworze. Wybrały się do ekologicznej, bo gazowej, kotłowni przedszkolnej, gdzie poznały jej wyposażenie. Podsumowały swoje aktywności wykonując górnicze czako i zatańczyły śląski taniec ludowy „Grozik”.



Mikołaj w grupie „Jeżyki”

 

„Usiądź z nami Mikołaju
Pewnie się zmęczyłeś.
Żeby nas odwiedzić dzisiaj,
Szmat drogi przebyłeś.
Na twój przyjazd przedszkolaki
Od dawna czekały
I dla ciebie upominki
Też przygotowały.
Teraz my Ci zaśpiewamy
I wierszyk powiemy
Jesteś naszym przyjacielem,
Wszyscy o tym wiemy”.


Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach „Jeżyków”. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia z Mikołajem.


W dniu 4 grudnia przedstawiciel z grupy „Jeżyków” wraz z wychowawcą i panem dyrektorem Czesławem Staciwą, wzięli udział w oficjalnym zapaleniu lampek na miejskiej choince w Końskich. 

Święty Mikołaj obdaroywał słodyczami, które przywiezione zostały dla naszych wszystkich przedszkolaków.



Witamy Cię drogi gościu nasz - Mikołaj u "Wiewiórek"

Do Wiewiórek przybył niecodzienny choć miły i oczekiwany  gość - Mikołaj. Przyniósł ze sobą powiew zimy i świąt, w sali zrobiło się miło i tajemniczo. Dzieci serdecznie przywitały gościa, zatańczyły z nim, zaśpiewały i czekały na to, co jest w czerwonym worku. Gdy nadeszła chwila, kiedy to Mikołaj sięgał po pierwszą paczkę, słychać było ... Ciekawe co tam jest? Radość z prezentów była duża, uśmiech dzieci był największą wdzięcznością. Do zobaczenia za rok Mikołaju.



Mikołajki w grupie "Sówki"

Do Przedszkola przybył długo oczekiwany gość, który wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Święty Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci na specjalny fotel przygotowany dla gościa. 

Sówki zaśpiewały, zatańczyły i wyrecytowały wierszyk. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty zakupione przez Radę Rodziców grupy, natomiast do sali trafiły nowe klocki ufundowane przez  Dyrekcję przedszkola. Jeżyki poczęstowały "Sówki" cukierkami. Dzieci z ogromną radością podziękowały za prezenty i zaprosiły św. Mikołaja za rok.



Pamiętajmy o małych przyjaciołach

Wiewiórki. jak przystało na dobrych przyjaciół zwierząt. założyły stołówkę dla swoich mniejszych przyjaciół - ptaków. Ale zanim to nastąpiło, rozmawiały z panią Małgosią o potrzebie dokarmiania zwierząt zimą, poznały nowe pojęcia - lizawka, paśnik. Ponieważ mróz szczypał w uszy po wyjściu na świeże powietrze, więc rozgrzewka była konieczna. Podczas organizowania stołówki, dzieci obserwowały klucz ptaków lecących nad ich głowami - może były to dzikie gęsi a może żurawie wracające z ciepłych krajów. Wiewiórki odwiedziły stołówkę, którą zorganizowały Sówki, oglądały oryginalne karmniki przez nich przygotowane. W sali dzieci obserwowały śnieg, porównywały ze szronem na produktach mrożonych, zabarwiały barwnikami spożywczymi i destylowały barwną wodę powstałą ze stopionego śniegu.



„Ćwir, Ćwir przedszkolaki!
Na waszą pomoc czekają ptaki…”

Tematem przewodnim w grupie „Jeżyki” były ptaki zimujące w Polsce. Dzieci zapoznały z nazwami tych ptaków, ich wyglądem oraz zwyczajami. Najważniejszą kwestią poruszaną na zajęciach było dokarmianie ptaków w trakcie zimy. Dlatego dnia 2grudnia przedszkolaki postanowiły pomóc ptaszkom, zawieszając karmik za oknem przedszkolnej sali i napełniając je ziarnami słonecznika. 

Honorowym gościem podczas wieszania karmika był leśnik Kamil Kubicki z Nadleśnictwa Barycz, który zapoznał dzieci z tym, co jest ulubionym przysmakiem gila, sikorki czy wróbla i przywiózł kule tłuszczowe dla naszych ptaków. Przedszkolaki podziękowały panu Kamilowi za ciekawą lekcję o lesie. Po powrocie do przedszkola „Jeżyki” wykonały piękne prace plastyczne.

Brawo „Jeżyki” tak trzymać!



"Wiewiórki" poznają liczbę 4

„Cztery - to liczba parzysta ?” Wiewiórki poznając cyfrę 4 bawiły się różnymi czapkami. Liczyły, przekładały, przymierzały i doszły do wniosku, że dwie pary tworzą liczbę 4. Dodawanie , odejmowanie na konkretach, nie stanowi problemu dla dzieci, niektóre liczą w pamięci. Na zakończenie zajęć, Wiewiórki zrobiły kolorowe czapki wykorzystując do tego różnorodne materiały.  W takich czapkach zima niestraszna.



"Wiewiórki" realizują zadania zawarte
w kalendarzu adwentowym.

Od wtorku, 1 grudnia, dzieci zaczęły wyciągać „cukierki” z zielonej choinki - kalendarza, codziennie jeden cukierek, odszukują odpowiednią cyfrę, odczytują zadanie i biorą się do pracy . „Zadzwońcie  do babci i dziadka i powiedzcie im coś miłego”, - pierwsze wykonane zadanie.

Drugie wykonane zadanie – „Przygotujcie list do Mikołaja”.

Trzecie wykonane zadanie – „Powiedz coś miłego trzem osobom”.

Czwarte wykonane zadanie – „Mikołaja przywitajcie, wesołą piosenkę zaśpiewajcie”.

Piąte i szóste zadanie - to zadania sobotnio-niedzielne do wykonania w domu „Święta Waszych Rodziców, oglądanie z rodzicami zdjęć z ich dzieciństwa”, „Czekając na Mikołaja, wspólnie z Rodziną zagrajcie w gry planszowe”.



"Sówki" eksperymentują

Ciepło-zimno, zabawy badawcze i poznawanie stanów skupienia materii, w tym wody. Kubek z jaką zawartością materii da się ścisnąć całkowicie, a z jaką tylko odrobinę? Czy chmurka w butelce to skroplona para wodna oraz w jakiej wodzie - gorącej czy zimnej, tusz rozpuszcza się szybciej? 

Tego doświadczały przedszkolaki z grupy "Sówki". Eksperymentowały również z powietrzem, dzięki czemu przekonały się, że jest nam ono niezbędne do życia. Dowiedziały się też skąd się bierze smog.



"Wiewiórki" robią  kalendarz  adwentowy

Nie lada wyzwanie miały dzieci z grupy Wiewiórki w ostatnim dniu listopada. Postanowiły zrobić kalendarz adwentowy i sumiennie realizować zawarte w nim zadania. Początki kalendarza sięgają 1851 r. Miał on wzmacniać radość  z oczekiwania na Boże Narodzenie. Zapalanie codziennie jednej świeczki, skreślanie jednej kreski narysowanej na drzwiach - w takiej formie były pierwsze kalendarze, obecnie najpopularniejsze są "słodkie kalendarze". 

Te i inne informacje dotyczące kalendarza adwentowego poznały dzieci, po czym przystąpiły do pracy. 

Każdy z 24 dni to zadanie do wykonania. Część zadań wykonają dzieci w sali, a te sobotnio - niedzielne, oczywiście w domu. 



"Sówki" poznają i dokarmiają ptaki

Przedszkolaki z grupy Sówki na zajęciach z dużym zainteresowaniem poznawały nazwy i cechy charakterystyczne ptaków pozostających u nas zimą. 

Dowiedziały się dużo o sposobach ich dokarmiania i samodzielnie przygotowały kule z ziaren zbóż, słonecznika i kaszy. W szkolnej ptasiej stołówce powiesiły także słoninkę dla sikorek. Podczas zimowych spacerów systematycznie dokarmiają ptaki.



Andrzejki w grupie "Motylki"

27 listopada przedszkolaki przeniosły się w świat magii i czarów.

 Dzieci za pomocą różnych wróżb próbowały poznać swoją przyszłość.

Było rzucanie monet do magicznej studni, przekłuwanie serduszek z ramionami przyszłych żon i mężów, ustawianie butów w rzędzie, losowanie karteczek z zawodami - kim będę w przyszłości oraz tradycyjne lanie wosku. A wszystko, oczywiście, z przymrużeniem oka.

Wróżby przeplatane były tańcami oraz poczęstunkiem przy suto zastawionym  smakołykami stole. 

Dzień  przyniósł przedszkolakom wiele radości i okazji do wspólnej zabawy.


Andrzejki w grupie „Sówki” 

Czary - mary działy się u Sówek z okazji Andrzejek. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, lania wosku, rzucania monetą do miski z wodą, losowania zawodów oraz słodkiego poczęstunku. Tańce hulańce przy muzyce dyskotekowej i w klimatycznie oswietlonej kolorowo sali, dopełniły całości wspaniałej zabawy. 



Andrzejki w grupie „Wiewiórki” 

„Hokus - pokus, czary - mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”. Są różne sposoby, aby dowiedzieć się co czeka nas w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę, można zapytać cyganki, która wróży z kart. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba zrobić to w czasie niezwykłym, w  czasie andrzejkowym. Wiewiórki wykorzystując do wróżb różnorodne przedmioty,  sprawdzały, co czeka je w przyszłości , jakie zawody będą wykonywać, kto pierwszy ożeni się i wyjdzie za mąż. Tajemnicza osoba - czarodziejka chyba, zawitała do grupy Wiewiórki i wspólnie z dziećmi uczestniczyła w  andrzejowej zabawie. 


Andrzejki w grupie „Jeżyki” 

„W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas” 

27 listopada w grupie „Jeżyki” obchodziliśmy „Andrzejki”. „Jeżyki” w sposób wyjątkowy przygotowały się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sali, dzieci przebrane za wróżki, królewny, czarodziejów itp., przeniosły w krainę czarów i wróżb.

Poprzez zabawę przedszkolaki miały okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie kolorowych karteczek, zabawa z butelkę, przekuwanie serc z imionami przyszłych sympatii „magiczne liczby”, wędrówka butów itp. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku. Zachwycone dzieci przelewały wosk przez symboliczny klucz, który w/g tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety.

Były również zabawy i tańce przy przebojach dziecięcych. Nie zabrakło przepysznego poczęstunku, za który dzieci dziękują rodzicom.



Zajęcia muzyczno – taneczne w grupie „Jeżyki” 

„Jeżyki” to grupa, która spontanicznie z zachwytem i radością reaguje na każde dźwięki muzyki. Intuicyjnie klaszczą, tupią, pobudzają się lub uspakajają, poważnieją i mówią o niej. Dzieci brały aktywny udział w zabawach muzyczno – tanecznych bawiąc się przy tym butami, kolorowymi kartkami. Prezentowały taniec „szewc” świetnie się przy tym bawiąc.

W tym wesołym pełnym muzyki dniu warto pamiętać, że każda przygoda z muzyką kształci nasze zmysły, rozwija wyobraźnię i warto czerpać jak najwięcej.



Twórcza praca w grupie „Jeżyki’ 

Praca w grupach na dzieci wpływa niezwykle pozytywnie, oprócz zdobywania wiedzy „Jeżyki” uczą się tolerancji życzliwości, szacunku wobec drugiej osoby, wzbogacają miedzy sobą więzi. W grupie wszystkie dzieci stanowią całość, wszyscy dążą do tego samego celu, nie ma mowy o rywalizacji. Ponadto podczas pracy grupowej „Jeżyki” uczą się przestrzegania określonych reguł.

A to zespołowa praca plastyczna „Historia pewnej kropelki wody”.



Różowe okulary, czyli  twórcze  działania Wiewiórek

Świece świecą, tęczowy most robią i w zaczarowany świat się przenoszą. A tam muzyka niezwykła, więc dzieci taniec magiczny tańczyły i wysoko w górę się unosiły. To one – Wiewiórki -  przez różowe okulary patrzą i świat w kolorowych barwach widzą.



Dzień Pluszowego Misia w grupie "Wiewiórki"

„Nie traktuj go jak maskotki, on jest kimś dużo  ważniejszym”. 

Pluszowy miś symbol szczęśliwego dzieciństwa. 25 listopada obchodzi swoje święto. Wszyscy lubimy, gdy w dniu urodzin ktoś o nas pamięta, złoży życzenia, odwiedzi nas. O urodzinach Pluszowego Misia pamiętały Wiewiórki, zorganizowały mu przyjęcie, na którym bardzo dobrze się bawiły. Kubuś Puchatek mówił że „Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić”. Wiewiórki uczą się myśleć logicznie, kojarzyć fakty i wysuwać wnioski, czego dały dowód rozwiązując misiowe  rebusy, sudoku, analizowały myśli Puchatka, wykonały misia z papierowych talerzyków.  STO LAT MISIU!



Święto Pluszowego Misia w grupie „Jeżyki’ 

25 listopada grupa „Jeżyki” obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości jakimi jest miłość, przyjaźń, z którymi  łączy się pluszowy miś. Ten wspaniały, pełen uśmiechu dzień dzieci spędziły na wspólnych tańcach, zabawach i konkursach. Jedną z przeprowadzonych zabaw była zabawa „Głodny Misio” - zjadanie miodu. Ponadto przedszkolaki wykonały przepiękną misiową pracę plastyczno – techniczną. Na koniec dzieci otrzymały dyplom za aktywny udział z okazji Dnia Pluszowego Misia.



Dzień Pluszowego Misia w grupie "Sówki"

25 listopada świętowaliśmy Dzień Misia. Co prawda, dzieci nie mogły spędzić go ze swoimi misiami - przytulaskami, ale otrzymały zastępcze robione z miękkiej gąbki. Dzień pełen był atrakcji: poznanie historii Misia, tańce, gimnastyka, oglądanie prezentacji o misiach z różnych bajek, zagadki. Było również chodzenie tropami niedźwiedzia oraz szukanie go w książkach i atlasach, układanie puzzli i wiele innych.

 


Dzień Pluszowego Misia w grupie "Motylki"

25 listopada, przedszkolaki świętowały urodziny Pluszowego Misia. 

W tym roku był troszkę inny niż w poprzednich latach, bo dzieci ze względu na epidemię nie mogły przynieść z domu swojego ulubionego pluszaka. Ale i tak mogliśmy podziwiać ich misie, bo rodzice nadesłali zdjęcia dzieci z przytulankami.

"Motylki" obejrzały prezentację multimedialną zawierającą historią tego święta, poznały misie bajkowe i te prawdziwe, dzielnie wykonały konkurencje, by zdobyć medal i dyplom Przyjaciela PluszowegoMisia. 

Jak to na urodzinach, nie zabrakło również tortu, oczywiście  z miodem, odśpiewania STO LAT, tańców i laurek z wizerunkiem jubilata.



"Wiewiórki" kodują

Zapracowane, choć radosne Wiewiórki, w dzisiejszych działaniach inspirowały się szarą, jesienną muzyką. 

Szaruga jesienna za oknem ułatwiła dzieciom kodowanie, szyfrowanie i rozwiązywanie matematycznych problemów. Logiczne  myślenie, skupienie uwagi, a jednocześnie dobra zabawa to źródło sukcesu w działaniu. 



Aktywne zajęcia "Sówek"

Grupa "Sówki" wykorzystuje wolną halę sportową i uczestniczy w zajęciach, w których główną rolę odgrywały ćwiczenia z butelką wody, woreczkami, piłką oraz pokonaniem toru przeszkód. Celem zajęć jest kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i kulturą fizyczną, zaspokojenie potrzeby spontanicznej aktywności fizycznej, rozwijanie koordynacji ruchowej, uczenie zdrowej rywalizacji, zapewnienie harmonijnego rozwoju fizycznego dzieci.



Jesienne cyferki w grupie „Jeżyki” 

 Dzieci wzięły udział w zajęciach „Jesienne cyferki”. Przedszkolaki ozdabiały naturalnym materiałem przyrodniczym wybrane przez siebie cyferki: 1,2,3, poznając przy tym różnego rodzaju nasiona (słonecznika, kukurydzy). Z niewykorzystanych nasion, dodając tłuszcz, zrobimy kule dla ptaków zimujących w ogrodzie przedszkolnym.



Zabawy badawcze „Deszcz w słoiku” w grupie „Jeżyki” 

Przedszkolaki z grupy „Jeżyki” rozbudzały ciekawość oraz uczyły się prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków. Po wspólnych rozmowach na temat pogody jesienią, nadszedł czas na zabawę badawczą „Deszcz w słoiku”. Do eksperymentu użyliśmy pianki do golenia, wody, kolorowych barwników. Były również zabawy badawcze z wodą, olejem i kolorowymi barwnikami, „Jeżyki” z wielkim zaciekawieniem obserwowały zjawiska, dzięki którym „własnymi rękami” stworzyły kolorowy jesienny deszcz, deszczowe perełki czy efekt lampy z lawą – łączenie oleju z wodą.

Nauka przez zabawę to przyjemny sposób zdobywania wiedzy.



Cyfra 3 w roli głównej w grupie "Wiewiórki"

Aktywność Wiewiórek podczas zajęć pozwala  wzbogacać ich wiedzę, rozwijać myślenie i koordynację wzrokowo-ruchową oraz współdziałać w grupie. Podporządkowanie się grupie, aby wykonać zadanie szybko i prawidłowo, zależy od samego dziecka. Dlatego Wiewiórki często pracują  w zespołach, wybierają spośród siebie lidera i wykonują jego polecenia. 

W minionym tygodniu dzieci poznały cyfrę 3, jej zapis jako cyfry arabskiej i rzymskiej, określały jej parzystość i umieszczały ją  w ciągu liczbowym.



Bańki mydlane i inne eksperymenty "Wiewiórek"

Doświadczenia i eksperymentowanie należą do działań,         które dzieci wykonują bardzo chętnie i czekają na wynik. 

Wiewiórki eksperymentowały z płynem do naczyń, wodą, gliceryną i barwnikiem spożywczym. Robiły bańki, bawiły się nimi, malowały farbami plamę, która powstała na kartonie w wyniku dmuchania rurką w płyn. Mieszanie kolorów farb, powstawanie barw pochodnych, dzieci pięknie przedstawiły w swoich pracach.



Kreatywne zajęcia w grupie "Wiewiórki"

Co to jest wyobraźnia, czy można ją rozwijać? Są to pytania, na które "Wiewiórki" w swoich aktywnościach szukały odpowiedzi. Różnorodne działania pozwoliły dzieciom przedstawić ich zainteresowania, pasje, hobby, pozwoliły przedstawić samych siebie. Nie było łatwe stać się aktorem i w "telewizorze" swobodnie opowiedzieć o sobie. Trema paraliżowała spontaniczność i otwartość, ale uświadomiła dzieciom rzecz bardzo ważną - każdy człowiek powinien przezwyciężać tremę i rozwijać swoją wyobraźnię, aby lepiej rozumieć otaczając świat.



Kreatywne zabawy w grupie „Jeżyki’ 

„Jeżyki” na zajęciach „Małego Konstruktora” tworzyły przy pomocy materiałów, takich jak patyczki i plastelina, kompozycje przestrzenne i architektoniczne. Przedszkolaki budowały domki, zamki, wieże, gwiazdy, itp. Można było skorzystać z gotowych schematów, by połączyć patyczki wg wzoru. Po chwili zabawy z szablonami, dzieci zaczynały tworzyć swoje własne kompozycje. Dzieci, oprócz zabawy odwzorowywania oraz analizy i syntezy wzrokowej, wyobraźni, rozwijały także motorykę małą.



Zajęcia z programowania w grupie "Sówki"

W grupie Sówek zostały wprowadzone zajęcia z programowania. I chociaż nie każdy przedszkolak zostanie w przyszłości programistą, nauka logicznego myślenia, którą kształtuje kodowanie jest uniwersalną umiejętnością. Zajęcia z programowania od najmłodszych lat kształtują wrażliwość i pozwalają lepiej rozumieć otaczający nas świat. A świat komputerów jest częścią naszej codzienności. Warto, aby każdy przedszkolak poznał jej wartościową stronę. Nauka programowania to podobnie jak nauka języka – inwestycja w przyszłość młodego człowieka!



Kreatywne zajęcia w grupie "Sówki"

Twórcze Sówki rozwijały dziś swpją kreatywność plastyczną, która jest bardzo przydatna w życiu, gdyż dzięki niej rozszerzamy pomysłowość i zwiększamy swój potencjał twórczy. Ze zgromadzonych materiałów, które dzieci nazwały śmieciami, powstawały piękne prace. Dodając oczka, kolorowy papier, druciki kreatywne, przedszkolaki stworzyły stworki, gitarę, samochód, maskę, pieska, rakietę. Radość i duma rozpierała Sówki z własnoręcznie wykonanej pracy.



Przedszkolaki biorą udział w akcji
"Szkoła do hymnu"


10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie nasze przedszkolaki uroczyście odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. 

Tym samym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” zorganizowaną przez MEN.

Przedszkolaki nie zapomniały o odświętnych strojach, a wcześniej przygotowały biało-czerwone kotyliony. Tego dnia znalazł się również  czas na prace plastyczne i śpiew piosenek  o tematyce patriotycznej.

To był bardzo miły i uroczysty dzień.



„Wiewiórki” i „Jeżyki” przygotowują się
do Święta Niepodległości 

W połączonym składzie grupa „Wiewiórek” i „Jeżyków” przygotowywała się do Święta Niepodległości. Poznali znaczenie symboli narodowych, recytowali wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Ponadto współpracując rozwiązywali patriotyczne sudoku oraz tworzyli grę planszową ze specjalnymi polami na których ukryły się ćwiczenia gimnastyczne. Zarówno przygotowanie gry jak i sama rozgrywka przyniosła wiele radości. W ten sposób doskonaliliśmy umiejętności matematyczne, rozwijaliśmy motorykę dużą, pracowaliśmy nad przestrzeganiem ustalonych reguł. Przyjemne z pożytecznym :-)



Znam moją miejscowość –
zajęcia z edukacji patriotycznej w grupie
„Jeżyki”    
  

Znajomość nazwy swojej miejscowości, jej atrakcyjniejszych miejsc, znajomość swojego adresu to tylko niektóre zagadnienia, o których rozmawiały „Jeżyki”. Przedszkolaki rysowały swoją rodzinę, swój rodzinny dom. Oprócz tego oglądały zabytki Końskich na pocztówkach i rycinach książkowych, umiejscawiali też swoje miejsce na ziemi, na mapie Polski. Z wielkim zaangażowaniem wykonali herb Końskich z wykorzystaniem bibuły i plasteliny. Na zakończenie wykoły plakat przedstawiający miejscowości w których mieszkają. Dzieci świetnie się przy tym bawili, a efekt końcowy jest moim zdaniem bardzo ciekawy.                                           



„Jeżyki” w poszukiwaniu „Polskiej złotej jesieni”

 

„Jeżyki” uwielbiają spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Korzystając ze słonecznej pogody wybraliśmy się do przedszkolnego ogródka. Współpracując ze sobą, zbierały kolorowe jesienne liście aby stworzyć dla jeża na zimowe chłodne dni. Przedszkolaki biegały, obsypywały się liśćmi a także korzystały z pobliskiego placu zabaw. Był to czas beztroskiej, świetnej zabawy.




Zajęcia rytmiczno-taneczne z gumą sensoryczną
w grupie „Sówki”

Wspólne ćwiczenia
stają się dzięki gumie sensorycznej
świetną zabawą,
zbliżają do siebie dzieci,
a także rozwijają ich kondycję fizyczną.



Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie "Motylki"

5 listopada najmłodsze przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 

Tego dnia w przedszkolu pojawiły się księżniczki, Spider-many, koty oraz wielu innych bajkowych bohaterów.

Dzieci brały udział w różnych konkurencjach, sprawdzono ich znajomość bajek oraz sprawność ruchową. Znalazł się również czas na obejrzenie  prezentacji multimedialnej oraz bajki.

To był bardzo radosny i bajkowy dzień.



Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie Sówki

W tym dniu każdy przedszkolak przyszedł przebrany za swoją ulubioną postać z bajki. Wróżki i inne postacie przeniosły wszystkich do świata baśni. Dzieci brały udział w pokazie, czyli prezentacji swoich strojów, rozwiązywały zagadki, układały puzzle, rozpoznawały postacie, rekwizyty i tytuły bajek z których pochodzą. Przebierały groch i fasolę, bawiły się w zatrute jabłko, a także oglądały prezentację i skróty najpopularniejszych bajek. 

Na koniec otrzymały medal super znawca bajek. Ten magiczny dzień dostarczył nam wiele pozytywnych emocji.



„Kiedy zamilkniemy, przemówią kamienie”. 

Zbliża się dzień 1 Listopada - Wszystkich Świętych, dzień, kiedy wszyscy ludzie odwiedzają cmentarze, aby wspomnieć swoich bliskich zmarłych, znajomych, żołnierzy, którzy polegli broniąc naszej wolności. Dzięki nim mamy piękny kolorowy kraj, możemy uczyć się w nim i  bawić. Wiewiórki, w przeddzień tego wyjatkowego dnia, wybrały sie pod obelisk znajdujący się na placu szkoły, obelisk upamiętniający żołnierzy AK - patrona Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Dzieci zapaliły świeczki, stanęły w chwili ciszy i chłonęły słowa wyryte na kamieniu. 


Wiewiórki poznają różne suszarki

Hełmowa, do suszenia prania, bezdotykowa i do suszenia owoców to suszarki, jakie Wiewiórki poznały i sprawdzały ich działanie podczas zajęć. Każda z nich suszy inne  rzeczy, ale każda z nich jest niezbędna w codziennym życiu. Tą, którą wykorzystujemy do suszenia owoców, grzybów, dzieci same sprawdziły w działaniu, gdy robiły pyszne suszki. Kroiły, układały, przekręcały na drugą stronę podczas suszenia i w końcu ze smakiem zajadały podczas drugiego śniadania. Były obawy przy suszeniu natki pietruszki, koperku, ale okazało się że można, udało się i pięknie w sali zapachniało.



Kapuściane czary mary w grupie "Wiewiórki"

Wiewiórki, kontynuując temat jesiennego zdrowia, na zajęciach plastycznych wykorzystały kapustę pekińską, aby namalować jesienne drzewo. Bardzo były ciekawe, jak też będzie wyglądać drzewo i z zapałem zabrały sie do działania. "Łoł, jakie piękne" - dało sie słyszeć od stolików, kiedy Wiewiórki zobaczyły na kartonach swoje drzewo. Ale to nie był koniec. Następny etap pracy to naklejanie ostrużyn z kredek  imitujących brązowe, zeschłe liście. Wyszły piękne prace, oryginalne, ciekawe, cieszące oko. 



Góra grosza w grupie "Wiewiórki"

 XXI edycja Góry Grosza rozpoczęła się 26 pażdziernika się i trwać będzie do 31 maja 2021 roku. To akcja zbierania pieniędzy dla dzieci potrzebujących pomocy materialnej organizowana w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Do akcji, jak co roku, dołączyły dzieci z grupy Wiewiórki i już usypały górę którą codziennie powiększają, mają przy tym dużo zadowolenia z pomocy. 

BRAWO WIEWIÓRKI!



Jesienne zdrowie u "Wiewiórek"

W minionym tygodniu w grupie Wiewiórki dominował temat zdrowia i sposobów dbania o nie. Dzieci znalazły zdrowie w warzywach, owocach, w codziennym ruchu i korzystaniu ze świeżego powietrza. Same doszły do wniosku, że lepiej dbać o zdrowie, niż łykać antybiotyki i leżeć w łóżku. Jako podsumowanie tematu  Wiewiórki w  środę robiły sałatki  - owocową, warzywną i z rzodkiewką. Praca odbywała się w grupach z dużym zaangażowaniem i radością. Wspólna degustacja z gościem, panią Anitą, naszą psycholog, było zwieńczeniem aktywnych działań dzieci. 



"Wiewiórki" robią przetwory 

Przez cały tydzień w naszym przedszkolu roznosiły się różne zapachy, jednego dnia słodki, innego kwaśny. Dzieci chodziły ubrane w kolorowe fartuszki, czepki na głowach i każdego dnia, w każdej grupie, odbywały się zajęcia kulinarne. Wiewiórki w swojej aktywności oprócz sałatek robiły kompoty z owoców. Wszelkie przygotowania dzieci poczyniły same, poznały termin "pasteryzacja", degustowały zalewę, którą wlewały do słoików. Uatrakcyjniły swoją pracę tańcami. Oprócz kulinarnych, Wiewiórki miały  również inne zajęcia rozwijające ich umiejętności i kompetencje, których efektem są kolorowe owoce wydzierane z kolorowego papieru. Na uwagę zasługuje precyzja, z jaką dzieci wykonały jabłka, gruszki i śliwki i to, że pięknie posprzątały miejsce pracy.



"Sówki" robią kanapki

W tym tygodniu wspaniali mali kucharze robili kanapki. Zapach unosił się już na korytarzu, a w sali było kolorowo i smacznie. Własnoręcznie zrobione kanapki, na których były piękne buźki stworki znikały w mgnieniu oka. Sówki wiedzą, że owoce i warzywa to same witaminy. 

W minionym tygodniu odbyła się również degustacja zdrowego miodu oraz dżemu porzeczkowego. 

Co kryje w sobie ziemniak? Tego były ciekawe Sówki. Po odkryciu skrobi i dodaniu wody stworzyliśmy niezwykłą substancję. Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości.



Zabawy w „Kodowanie” w grupie „Jeżyki’ 

    „Jeżyki” bardzo lubią bawić się w kodowanie na dywanie. Na ostatnich zajęciach z powodzeniem przedszkolaki przyswajały tajniki kodowania układając na macie kolorowe klocki czy obrazki z owocami. Dzieci mogły bawić się samodzielnie i w grupach. Mogły układać je na płaszczyźnie wg wzoru (kodu) , a także realizować własne pomysły. Zabawy w kodowanie wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego ,myślenia, zdolności, koncentracji, współpracy, planowania i analizowania. Takie formy nauki stanowią dla przedszkolaków nieograniczone źródło radości i kreatywności.



"Motylki" robią zapasy na zimę

Najmłodsze przedszkolaki z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem przygotowały popularne w każdym domu przetwory na zimowe dni.

Jednego dnia Motylki ukisiły ogórki. Dzieci włożyły do słoików koper, czosnek oraz starannie ułożyły w nich ogórki. Wszystko zalały słoną wodą oraz zakreciły słoiki.

Kolejnego dnia kisiły kapustę, która, jak dowiedziały się  przedszkolaki, jest cennym źròdłem wielu witamin. Dzieci samodzielnie układały kolejne warstwy kapusty i marchewki w słoikach, przesypywały solą i mocno ugniatały, aż pojawi się sok.

Efektem były dwa słoiki  pełne ogórków oraz dwa słoiki kapusty, które będziemy degustować zimą.



Podsumowanie konkursu w grupie "Wiewiórki"

Ważnym wydarzeniem w grupie "Wiewiórki" była wizyta Dyrekcji Szkoły. Pan Dyrektor Czesław Staciwa wręczył Julii Lipnickiej nagrodę za uczestnictwo dziewczynki w konkursie plastycznym organizowanym przez MGOPS w Końskich pt. "Rodzina to miłość. Jakie inne wartości pielęgnuje Twoja rodzina?". 

Dla Julii jest to wielkie wyróżnienie i motywacja do kolejnych działań, a dla wszystkich dzieci zachęta do uczestnictwa w innych konkursach.



Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w grupie „Jeżyki” 

 Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny nt. „Rodzina to miłość. Jakie inne wartości pielęgnuje Twoja rodzina?”

W dniu 22.10.2020 r. zostały wręczone dzięciom nagrody rzeczowe przez Dyrektora  Pana Czesława Staciwę, który dziękował "Jeżykom" za piękne prace i za udział w konkursie.

Gratulujemy zwycięzcom. Brawo „Jeżyki” !!!


Suszenie jabłek i kiszenie kapusty w grupie „Jeżyki” 

Październik to czas robienia zapasów na zimę, suszenia grzybów, owoców, robienia dżemów, soków czy kiszenia kapusty, bez której trudno sobie wyobrazić tradycyjną kuchnię.

„Jeżyki” w dniach 21 – 22. 10.2020 r. na zajęciach poznawały sposoby suszenia jabłek. Dzieci samodzielnie tarły jabłka na cienkie plasterki i układały na sicie do suszenia. Po wysuszeniu odbyła się degustacja.

Następnie poszatkowaną kapustę i startą marchew włożyły do przygotowanych w tym celu słoików, dodawały sól, liść laurowy, nie zapomniały o dokładnym ugnieceniu w słoiku tak aż kapusta puściła sok. Dzieci wytrwale pracowały po czujnym okiem p. Eli. Na koniec słoiki zostały podpisane i umieszczone w kąciku przyrody, gdzie „Jeżyki” będą obserwować proces fermentacji. A gdy nadejdzie odpowiedni czas, spróbujemy. Mam nadzieję, że surówki z kiszonej kapusty będą chętniej spożywane przez dzieci.



"Motylki" robią sok

W diecie każdego przedszkolaka muszą być witaminy, a ich najlepszym źródłem są owoce i warzywa.

22 października z myślą o witaminkach, zdrowym odżywianiu "Motylki" zrobiły sok owocowo-marchewkowy.

Przed przystąpieniem do pracy dzieci starannie umyły owoce,marchewki oraz swoje rączki. Następnie maluszki kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z owoców i marchewek.

Po pracy nadszedł najfajniejszy czas - degustacja.

Był to bardzo smaczny dzień.

 


"Motylki" zamieniają się w kucharzy

15 października najmłodsze przedszkolaki z grupy „Motylki” przygotowały zdrowe, pyszne kanapki z warzywami oraz owocowe szaszłyki. 

Przed przystąpieniem do pracy starannie umyły ręce, założyły fartuszki oraz dumne czapki „Małych Kucharzy” Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, dobierały ulubione składniki, zarówno do kanapek, jak i do szaszłyków. 

Dzięki tego typu zajęciom dzieci kształcą w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijają kreatywność i dbałość o higienę podczas spożywania posiłków. 

Okazało się, że dzieci bardzo lubią warzywa i owoce a najbardziej smakują im dania zrobione własnoręcznie. 



"Sówki" robią sok

Sówki w minionym tygodniu rozmawiały o darach jesieni: owocach, warzywach. Malowały drzewa owocowe, robiły mozaikę z dyni oraz wyciskały smaczny i zdrowy sok owocowo-warzywny, który cieszył się dużym zainteresowaniem i szybko zniknął. 

Tworzyły również stworki-potworki z warzyw i wykałaczek. Sówki to bardzo kreatywne dzieciaki.


"Jeżyki" poznają wartości odżywcze owoców i warzyw

Jesień to doskonały czas na owocowo – warzywne zbiory oraz kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania, W dniach od 12.10 - 16 października w sali "Jeżyków" pojawił się kącik pełen pachnących warzyw i owoców. Dzieci poznały ich nazwy, degustowały smaki, dowiadywały się jaki mają wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy je spożywać. Przedszkolaki wysłuchały szeregu opowiadań, wierszy oraz piosenek, a także wcieliły się w różne role teatralne (inscenizacja wiersza p/t „Rzepka”, „Urodziny Marchewki”, w których myślą przewodnią było uświadomienie, jak ważną rolę odgrywają owoce i warzywa w zdrowym stylu życia. W dniu owocowo warzywnym urządziliśmy wielką ucztę owocowo warzywną. Z przyniesionych warzyw robiły kanapki, a z owoców robiły sałatkę owocową (tarły marchewkę i jabłka).                                                                                                     „Jeżyki” wykonały wiele prac plastycznych odzwierciedlających zdobytą dotychczas wiedzę prozdrowotną a co najważniejsze, zajęciom tym towarzyszyły duże emocje, radość i fajna zabawa.



"Jeżyki" wzięły udział w konkursie

Grupa „Jeżyki” przystąpiła do konkursu plastycznego pod hasłem „Rodzina to miłość. Jakie inne wartości pielęgnuje Twoja rodzina”, organizowanego przez MGOPS w Końskich oraz Zespół Interdyscyplinarny d/s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Celem konkursu jest:

·         promowanie wartości rodzinnych

·         zachęcanie do powielania dobrych wzorców

·         rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i przekonań

·         budzenie wrażliwości twórczej wśród dzieci.

Zadaniem przedszkolaków było wykonanie samodzielnie prac plastycznych. W konkursie wzięło 9 dzieci. Powstały bardzo ciekawe i ładne prace. Czekamy teraz na ogłoszenie wyników konkursu.


Zajęcia taneczno-rytmiczne w grupie "Wiewiórki"

W grupie "Wiewiórki", oprócz zajęć obowiązkowych, wynikających z realizacji  podstawy programowej, realizowane są również zajęcia dodatkowe - zabawy rytmiczno-taneczne i kreatywne zabawy teatralne.  Realizowanie zajęć rytmicznych pozwoli rozbudzić u dzieci zamiłowanie do rytmicznego ruchu przy akompaniamencie muzyki lub śpiewu piosenki, rozwinąć pamięć muzyczną i ruchową oraz umiejętność uczenia się melodii, zapamiętywania rytmów i następstwa ruchów w powiązaniu z muzyką. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe mają przyczynić się do wykształcenia u dzieci dyscypliny, koncentracji, przystosowania się do pracy w zespole oraz wpłynąć korzystnie na rozwój uzdolnień muzycznych dziecka. Wiewiórki chętnie uczestniczą w zajęciach, bawią się nimi, rytmizują wiersze, śpiewają piosenki oraz tańczą wykorzystując różne przybory.



Zajęcia teatralne w grupie "Wiewiórki"

"Kreatywne zabawy teatralne" to kolejne zajęcia dodatkowe realizowane w grupie "Wiewiórki". W trakcie zajęć dzieci odkrywają  własne  możliwości i  uzdolnienia artystyczne, potrafią słuchać, tworzyć i wyrażać własne przeżycia, odczuwają radość i satysfakcję z pozytywnych efektów swoich działań. Bardzo ważnym celem zabaw teatralnych jest wyzwalanie u dzieci motywacji do pokonywania trudności w kontaktach z rówieśnikami. 

W tym tygodniu Wiewiórki w ramach zabaw teatralnych przedstawiły w swojej grupie teatrzyk sylwet na podstawie wiersza B. Formy "Przygotowania do zimy". Była widownia i mini scena, na której chętni aktorzy swobodnie i bez tremy manipulowali sylwetami. Jest to początek nowych, kreatywnych poczynań "Wiewióreczek". 



Sówki pokonują ścieżkę sensoryczną

Na co dzień dziecko nie ma możliwości stymulowania obszarów podeszwy stóp, ponieważ większość czasu spędza w obuwiu bądź skarpetach. 

By pobudzać receptory dotykowe znajdujące się w stopie lub dłoniach, "Sówki" pokonywały ścieżkę sensoryczną z różnego rodzaju faktur i elementów do pokonania. Takie ćwiczenia wpływają na sprawność motoryczną, równowagę i koordynację ruchową. Receptory w stopach pozwalają dziecku odkryć własne preferencje czuciowe i rozwijać różnicowanie dotykowe. 



„Motylki”, „Sówki”, „Jeżyki” i „Wiewiórki” sadzą dęby 

8 października, przedszkolaki gościły przedstawiciela Nadleśnictwa Barycz Pana Kamila Kubickiego. Spotkanie połączone było z lekcją poświęconą bezpieczeństwu w lesie: „Wycieczka do lasu, odpowiedni strój, plecak bezpiecznego turysty, czy zasady bezpiecznego przebywania z psem w lesie”. Pan Kamil Kubicki również przywiózł sadzonki dębów. Każda grupa z dużym zaangażowaniem wraz ze swoją wychowawczynią sadziła drzewka w pobliżu szkoły tworząc dębową aleję. Później będą podziwiać jak rosną. Sadzenie drzew przez dzieci jest dużo efektywniejsze, więc opiekę nad dębami dzieci potraktują poważnie. A mając blisko plac zabaw przedszkolaki przy okazji będą sprawdzać czy drzewek nie trzeba podlać. Zasadzony dąb to będzie ich pamiątka na lata.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Końskich ze słynnym „Koziołkiem Spoko”, który wprowadził radosny nastrój. Policjanci udzielili przedszkolakom praktycznych porad związanych z bezpieczeństwem na drodze i rozdawali dzieciom odblaski.



Spotkanie "Wiewiórek" z leśnikiem i policjantem 

W czwartkowy, jesienny dzień dzieci z grupy „Wiewiórki”, wspólnie ze swoimi kolegami przedszkola, spotkały się z leśnikiem. Gość przypomniał dzieciom zasady zachowania w lesie i to, że las to płuca człowieka. Na zakończenie wizyty dzieci wspólnie z Panem Leśnikiem sadziły drzewa na placu szkoły. 

Koziołek Spoko - maskotka policji wraz funkcjonariuszami przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach. Dzień u „Wiewiórek” zakończył się wykonaniem z materiału ekologicznego drzew. 

Następnego dnia dzieci w grupach malowały farbami swoje drzewo jesienne.



Wiewiórki poznają literki i  bawią się nimi

We wtorkowych zajęciach „Wiewiórki” poznały pierwszą spółgłoskę - m, M jak most.  Zabawy ruchowe ze śpiewem, budowanie różnych mostów z klocków w grupach z liderem, poznawanie różnych rodzajów mostów, były wstępem do samego wprowadzania literki. Dzieci oznaczały  niebieskimi i czerwonymi „cegiełkami” samogłoski i spółgłoski, potrafią wyjaśnić  nazwę - samogłoska i spółgłoska. Podczas zabaw sensorycznych „Wiewiórki” bawiły się produktami spożywczymi, po czym poznane literki obsypywały, układały literę „m” ustawiając się w jej kształt, kolorowały ją kredkami. Zabawy sprawiły dzieciom dużo radości.



Pracowity tydzień u „Jeżyków” 

W „językowej” gromadce jesienny nastrój zapanował na dobre. Jesień to bardzo wyjątkowa, wdzięczna i kolorowa pora roku, która przynosi wiele darów z parku, lasu czy ogrodu. Dzieci rozpoznawały drzewa liściaste i iglaste. Tworzyły piękne prace plastyczne: „Pani Jesień” z wykorzystaniem naturalnych materiałów – liści „Jesienne drzewa” z wykorzystaniem kolorowych nakrętek, farby, makaronu, kolorowego papieru. Trzeba przyznać, że dzieci bardzo się starały a prace są wyjątkowo ciekawe i bardzo ładne. 

Miłym akcentem tygodnia było wykonanie przez dzieci „Skarpetkowego teatrzyku” - „Skarpetkowy rozweselacz” w ramach zajęć „Kreatywne zabawy teatralne”. „Jeżyki” wykazały się pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru. Dzieci świetnie się bawiły.



Zajęcia plastyczno - techniczne w grupie Sówki

W piątek, 2 października, w ramach zajęć plastyczno-technicznych, twórcze Sówki poznawały barwy zimne i ciepłe oraz kolory podstawowe i pochodne. Z poznanych barw powstały piękne krajobrazy.



Dzień Chłopaka w grupie "Wiewiórki"

30 września z okazji Dnia Chłopaka, chłopcy z grupy Wiewiórki zdawali egzamin i zostali przyjęci do "KLUBU NIEZWYKLE UPRZEJMYCH CHŁOPCÓW - DŻENTELMENÓW". Egzamin obejmował odpowiedzi na pytanie dziewczynek "Jaki powinien być uprzejmy chłopak?", golenie drewnianymi  patyczkami  brody chłopców, zadanie "tak-nie", odpowiedzi na pytania dotyczące dobrych manier, konkurs - kto szybciej wypije sok, kalambury - rozpoznawanie tytułów bajek, przygotowanie przez chłopców  deseru z ciastoliny. Przerywnikami w zadaniach były tańce. Na zakończenie wesołego Dnia Chłopaka było złożenie przyrzeczenia, wręczenie przez dziewczynki prezentu swoim kolegom a także podarowanie słodziutkiego lizaczka każdej dziewczynce. Dzień był wesoły, pełen niespodzianek i dużej aktywności wszystkich dzieci.



Dzień Chłopaka w grupie Sówki

30 września to dzień wyjątkowy - to święto wszystkich chłopców.

Chłopcy, aby dostać od dziewczyn ODZNAKĘ SUPER CHŁOPAKA musieli się troszkę napracować i wykazać wiedzą. Pani Monika wraz z dziewczynkami przygotowała dla chłopców kilka zadań. Po zaprezentowaniu się naszych misterów podczas hip-hopowego tańca musieli wykazać się wiedzą ze znajomości marek samochodów, liczeniu sztang, a także wykonaniu różnych sprawności, m.in.: pompki, strzelanie piłką do bramki oraz slalom między pachołkami na czas. Po krótkiej naradzie dziewczynek z Panią, jednogłośnie przyznaliśmy wszystkich chłopcom Odznaki oraz prezenty, a dziewczynki od chłopców dostały kwiaty z balonów.



Dzień Chłopaka w grupie Motylki

W środę 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. 

Chłopcy musieli się trochę postarać - pokonać tor przeszkód, aby zdobyć odznakę super chłopaka, koronę oraz prezen, o który zadbali rodzice. Dziewczynki pomogły przygotować również poczęstunek dla kolegów.

Mali dżentelmeni nie zapomnieli także o swoich koleżankach i podarowali im w podziękowaniu lizaki.

To był bardzo radosny i pełen niespodzianek dzień. 



Dzień Chłopaka w grupie „Jeżyki’ 

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego.

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj Święto Wasze, dzień prezentów życzeń

innych przyjemności już nawet nie zliczę !” 

Nasi chłopcy z grupy „Jeżyki” w tym tygodniu, 30 września, obchodzili swoje święto „Dzień Chłopaka”.
Było mnóstwo zabawy, radości i rywalizacji w której wszyscy wygrali. Chłopcy musieli się wykazać wiedzą i wykonać zadania: rzucanie do celu, odgadywanie marek samochodów, wykonanie tańca „połamańca”, popychanie piłki między pachołkami. Wyczyny chłopców były przez jurorki punktowane i skrupulatnie zliczane. Dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, laurki i dyplomy.                                                                      

Mamy nadzieję, że tym sprawiliśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.



 "Wiewiórki" szukają jesieni

W pogodny wrześniowy  dzień Wiewiórki wybrały się na  poszukiwanie Pani Jesieni. Ale gdzie jej szukać, gdzie się ukryła? - zastanawiały się dzieci. Na placu zabaw były, w brzozowym przedszkolnym  lasku szukały, pod krzaczkami też. I nic, nigdzie jej nie było. Jakie było zdumienie dzieci, gdy wróciły do swojej sali i zobaczyły kolorową, radosną Panią Jesień, którą serdecznie przywitały. Zaśpiewały jesienne piosenki i zaprosiły do pozostania na dłużej.



Dzień Przedszkolaka w grupie "Sówki"

W tym dniu w sposób szczególny świętowaliśmy z dziećmi to, że są super przedszkolakami. Tego dnia tańczyliśmy, śpiewaliśmy, braliśmy udział w konkursach, zabawach z chustą oraz ćwiczeniach na wspólnym powietrzu. Święto jest dobrą okazją, aby zwrócić uwagę innych osób na potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym.



Dzień Przedszkolaka w grupie "Wiewiórki"

„Hej maluchy, hej starszaki, swój dzień mają przedszkolaki”.

W miniony poniedziałek Wiewiórki, podobnie jak wszystkie przedszkolaki, miały swoje święto. Tańczyły, karmiły się wzajemnie z zakrytymi oczami, brały udział w różnych konkursach, składały ślubowanie i były pasowane na „Super Przedszkolaka”. Swoje talenty przedstawiły na czerwonym dywanie w programie „Mam talent”.  Dzień upłynął pod znakiem zabaw, radości i uśmiechu. Tego wszystkiego życzymy każdemu przedszkolakowi.



Dzień Przedszkolaka w grupie "Motylki"

21 września najmłodsze przedszkolaki uroczyście obchodziły Dzień Przedszkolaka. 

W tym dniu dzieci brały udział w grach i zabawach, które z każdym krokiem przybliżały ich do zdobycia medalu Super Przedszkolaka. "Motylki" bawiły się z chustą animacyjną, tańczyły przy ulubionej muzyce, znalazł się również czas na malowanie twarzy, kino z popcornem oraz pyszny poczęstunek.  

Wszystkim Przedszkolakom życzymy dużo dziecięcej radości oraz wielu pięknych chwil!



Dzień Przedszkolaka w grupie „Jeżyki” 

20 września -  to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bo to Ogólnopolski Dzień Przedszkola .

„Jeżyki” świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od nadmuchiwania kolorowych balonów, które przyczyniły się później do wspanialej zabawy. Dzieci brały  udział w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych. Bawiliśmy się przy największych przebojach dla dzieci. W ogrodzie przedszkolnym „Jeżyki” robiły bańki mydlane i uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspanialej zabawie. Na zakończenie dzieci otrzymały medale „Super Przedszkolaka”.  

Z okazji Dnia Przedszkolaka
życzę wszystkim dzieciom,
spełnienia marzeń, uśmiechu
na twarzy i cudownych przyjaciół.
Niech przygoda towarzyszy każdemu
Waszemu dniu, a zabawa
a zabawa dostarcza jak najwięcej radości!



Co słychać u "Wiewiórek?"

Kolejny tydzień wspólnej aktywności Wiewiórki mają za sobą. Tematem przewodnim był temat „Nasze przedszkole”. Wiele pozytywnych emocji dostarczyły dzieciom odgrywane przez nich  scenki dramowe, w których same dochodziły do wniosku, że dobre maniery obowiązują każdego i wszędzie, samodzielne rozwiązywanie konfliktów pozwala rozwiązywać najtrudniejsze sytuacje. Wiele osób dba o to, aby dzieci w przedszkolu czuły się bezpiecznie i zdrowo, aby wszystkie sprzęty i urządzenia pracowały bez problemu. Takimi osobami są pani intendentka Karolina, która zapewnia  smaczne i zdrowe posiłki, pani woźna Anita - pilnuje aby nikt niepożądany nie wszedł na teren szkoły, przedszkola. Natomiast pan konserwator Wiesiek czuwa, aby nie brakło prądu, aby woda nie ciekła z kranu. Pani Kasia - pedagog szkolna, wspólnie z dziećmi rozwiązuje konflikty, panuje nad ich  emocjami. Wszystkie te osoby Wiewiórki gościły w swojej sali słuchając ciekawostek dotyczących ich pracy, były w  ich miejscach pracy, oglądały z bliska różne przedmioty, np. imadło, kasetkę na pieniądze. Była to doskonała lekcja doradztwa zawodowego, poznawania różnych zawodów i szacunku dla ludzi ich wykonujących.



Co robią "Sówki"?

Sówki eksperymentują, tworzą, ćwiczą i stawiają hipotezy. 

Chodź nas było mało, pracowaliśmy cały tydzień pełną parą. Twórcze Sówki stworzyły na zajęciach makietę miasta wraz ze znakami drogowymi. Ćwiczyły sprawność jak policjanci pokonując tor przeszkód, uczyły się także o płynach różnej ciężkości i gęstości.



Wycieczka  „Jeżyków” na przejście dla pieszych 

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy „Jeżyki” brały udział w zajęciach związanych z bezpieczeństwem na drodze, które miały na celu utrwalenie wiedzy dzieci na temat prawidłowego poruszania się po drodze.

Wiedzę o ruchu drogowym zdobytą na zajęciach postanowiliśmy zastosować w praktyce podczas wycieczki na przejście dla pieszych dnia 15 września w pobliże naszego przedszkola. Pani Ela przypomniała przedszkolakom, jak zachować się podczas wyjścia na wycieczkę (dla bezpieczeństwa wszyscy założyli kamizelki odblaskowe). W czasie przemarszu dzieci zwróciły szczególną uwagę na wybrane znaki drogowe, sposób oznakowanie przejścia dla pieszych, obserwowały też zachowanie pieszych i pojazdów oraz grupowo przechodzili na drugą stronę ulicy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.  Przy drodze spotkaliśmy Pana Policjanta, który bardzo chętnie pokazał dzieciom samochód policyjny i opowiedział o swojej pracy. Po przyjściu do przedszkola dzieci wykonały pracę plastyczną „Znaki drogowe”.



Sensoryczne zabawy u „Motylków”

Przedszkolaki z najmłodszej grupy „Motylki” uwielbiają zajęcia z panią Anitką.

Sensoryka dla Smyka to zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych. Poprzez różne zabawy sensoryczne, które dostarczają różnorodnych bodźców zmysłowych, dzieci poznają świat i rozwijają zmysły. W trakcie zajęć mają okazję badać, ekspolorować wykorzystując przy tym zarówno zmysły wzroku, słuchu, dotyku, ale również smaku i zapachu oraz czucia ruchu. Sensoryka dla Smyka to rozwojowa i sprawiająca wiele radości zabawa, podczas której dzieci mają okazję dotykać, ugniatać, przesypywać, poznawać różnorodne struktury i faktury, a co ważne brudzić się do woli!



Witamy w nowym roku w grupie " Wiewiórki".

    Wiewiórki bardzo aktywnie spędziły pierwsze dni w przedszkolu, nowej grupie, z nowymi kolegami, koleżankami i panią Małgosią. Zapoznały się z nową salą, same ustaliły zasady funkcjonowania grupy "Wiewiórki", pracowały w swoich książeczkach. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy z emocjami, odgrywanie scenek, w których złościły się, uśmiechały do siebie. Lumenki - stworki wykonane przez dzieci rozświetlają ich salę. Przedszkolaki wykleiły własne skrzynie skarbów ze skarbów, które w sali ma Pani Małgosia.Zaglądały do tej skrzyni i były zdziwione, że takie dziwne te skarby: wykałaczki, wełna, wata, nasiona, lupa, folia aluminiowa, korki, płatki kosmetyczne, ale doszły do wniosku, że takie skarby w przedszkolu są potrzebne. Pobyt na świeżym powietrzu, obserwowanie jaskółek, ich gniazd pod dachem hali sportowej naszej szkoły i zabawy na nowym placu zabaw również sprawiły dzieciom  wiele radości. W trudnym czasie pandemii, gdy w sali nie ma przedmiotów nie dających się dezynfekować, Wiewiórki rozłożyły na podłodze piankowe  puzzle, które służą jako dywan i zrobiło się w sali cieplej.


Pierwsze wesołe zabawy „Jeżyków” na placu zabaw 

„Jeżyki” uwielbiają zabawy pod gołym niebem. 

Szaleństwa na świeżym powietrzu, na huśtawkach, zjeżdżalni, są świetną zabawą, ale także prawdziwą nauką. Plac zabaw jest dla dzieci miejscem codziennej zabawy podejmowanej indywidualnie lub wspólnie z rówieśnikami. Jest źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywaniu wielu sprawności. Poprzez zabawę na placu zabaw ćwiczy wiele umiejętności, które przydadzą mu się przez wiele następnych lat. Tak więc korzystając z ładnej pogody „Jeżyki” bawiły się świetnie. Następnym razem będą się bawić już na nowo otwartym placu zabaw.



Jak "Sówki" spędziły pierwszy tydzień w przedszkolu?

Pierwszy tydzień w grupie Sówki minął aktywnie na placu zabaw i świeżym powietrzu, jak również z atrakcjami w sali. Dzieci bardzo szybko zaadaptowały się w grupie i świetnie się ze sobą czują. Wspólne zabawy i tańce dają wiele radości naszym przedszkolakom. W tym tygodniu wspominaliśmy wakacje, dzieci wykonywały portrety swoich kolegów i koleżanek z grupy, jak również swoich pań wychowawczyń.



Mamy nowy plac zabaw

Przedszkole w Stadnickiej Woli doczekało się nowego, pięknego placu zabaw. Dziecięcy raj powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego "Przebudowa edukacyjnego przystanku rowerowego przy Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli". Zabawa jest integralną częścią rozwoju najmłodszych, a place zabaw miejscem, gdzie dzieci poszerzają swoje horyzonty, rozwijają umiejętności poznawcze, wyobraźnię i motorykę. Urządzenia są dużym wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli – mogą poprzez eksperymenty przekazywać wiedzę w sposób ciekawy i angażujący. Przedszkolaki nie mogą się już doczekać zabaw na nowym placu zabaw.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 W PRZEDSZKOLU

We wtorek, 1 września, przedszkolaki rozpoczną nowy rok szkolny.
Spotkania rodziców i dzieci z wychowawczyniami
odbędą się w auli szkolnej 
według poniższego harmonogramu:

  • godz. 11.00 - grupa "Wiewiórki" - wychowawczyni: p. Małgorzata Wiśniewska
  • godz. 11.30 - grupa "Jeżyki" - wychowawczyni: p. Elżbieta Dąbroś
  • godz. 12.00 - grupa "Sówki" - wychowawczynie: p. Monika Śliwak i p. Anna Ziółkowska
  • godz. 12.30 - grupa "Motylki" - wychowawczynie: p. Marlena Skroś i p. Katarzyna Cuper


Zwracamy się z prośbą o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego prosimy o korzystanie z WEJŚCIA NR 1.

Do szkoły z dzieckiem może wejść jeden opiekun.
Rodzic powinien mieć założoną maseczkę, zdezynfekować ręce przy wejściu do szkoły.

Prosimy również o zabranie długopisów.

20 sierpnia 2020 r.

Drodzy Rodzice

Dnia 24.08.2020 r. na drzwiach w przedsionku szkoły
zostaną wywieszone listy przedszkolaków (z podziałem na grupy)
przyjętych do Przedszkola Sowa na rok szkolny 2020/21
.